FAQ

  • by admin
  • by Lut 12, 2018
  • in FAQ
  • comments ( 0 )

Czy jest w Gruzji bezpiecznie?
Tak! Może słyszałeś/łaś coś o wojnie z Rosją, o konflikcie domowym, ale to wszystko było bardzo dawno temu. W Gruzji teraz jest bardzo bezpiecznie i jest to kraj bardzo turystyczny, statystyki pokazują, że w zeszłym roku Gruzję odwiedziło 7 mln. ludzi, czyli przyjechało dwa razy więcej ludzi, niż mieszka w Gruzji.

Kiedy najlepiej przyjechać do Gruzji?
Sezon turystyczny w Gruzji zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do października – oczywiście nie biorąc pod uwagę sezon narciarski od grudnia do marca. Lato w Gruzji jest bardziej gorące niż w Polsce. Średnia temperatura latem 30 stopni C, a w sierpniu temperatura czasami nawet przekracza 35°C. Należy również pamiętać, że klimat jest zróżnicowany, w zachodniej części kraju jest subtropikalny, we wschodniej suchy i umiarkowany. No i Gruzja jest otoczona górami, gdzie wiadomo temperatura jest niższą, niż w regionach znajdujących się na niżej.

Jak się ubrać jadąc na wycieczkę?
Weź wygodnie ubrania, zapomnij o wszystkich bzdurnych blogach, które mówią, że masz zakrywać ramiona czy kolana, ubierz tak, jak będzie Ci wygodniej. Tylko pamiętaj, że często będziemy w górach więc jakieś ciepłe ubrania też się przydadzą, a do tego wygodne buty, na wszelki wypadek miej przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy. Paniom warto mieć przy sobie chustę na głowę, aby wejść do gruzińskich cerkwi. Najczęściej przy świątyniach można chusty pożyczyć, ale zawsze można mieć swoją.

Lepiej euro zabierać czy dolary?
Nie ma znaczenia, ale pamiętaj nie wymieniać złotówek/dolarów/euro na gruzińskie lari w Polsce, w Gruzji jest dużo lepszy kurs.

Ile pieniędzy zabierać ze sobą? Czy Gruzja to tani kraj?
Ceny są porównywalne do Polski. Przelicznik wygląda następująco, 1 lari, (nasza waluta) to 1,44 zł. Cena pamiątek wariują od jednego lari do kilkunastu. Butelkę dobrego wina kupimy jakoś za 15-20 lari i wyżej. Piwa/kawy w mieście napijemy się za 6-7 lari. W naszych wycieczkach, wszystkie obiadokolacje, śniadania i wejście do wszystkich obiektów jest wliczone w cenie.

Czy wziąć jakieś leki?
Pamiętaj, że w Gruzji jest inna flora bakteryjna i każdy żołądek reaguje na nią inaczej, więc weź ze sobą jakiś lek na ewentualne problemy żołądkowe. Jak zapomnisz, nie martw się, apteki są wszędzie, a większość leków w Gruzji kupujemy bez recepty.

Jakie dokumenty są wymagane przy przekroczeniu granicy? 
Od dwóch lat obywatele krajów Schengen mogą wjeżdżać do Gruzji mając przy sobie jedynie dowód osobisty, ważny przez co najmniej 3 mies. od daty przekroczenia granicy gruzińskiej. Oczywiście miłośnicy podróżniczych pieczątek mogą wziąć paszport.

Masz inne pytania? Napisz do nas!