x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
test foto

Święta w Gruzji

święta w gruzji

Zbliżają się Święta - jak przebiega okres świąteczny, co świętujemy, kiedy i jak?

Sylwester/Nowy Rok - mimo, że Gruzja ma renomę kraju niezwykle religijnego, o wiele huczniej obchodzi się tu Sylwester, niż Boże Narodzenie. Największy wpływ na kształtowanie tej tradycji miały czasy ZSRR, gdzie święta religijne nie były uznawane. Gruzini świętują 31 grudnia z rozmachem - z ogromną ilością jedzenia, z winem i szampanem, strzelaniem fajerwerków o północy itd. Sylwester jest uważany za święto bardzo rodzinne, dlatego wszyscy starają się spędzić go z najbliższymi. W noc z 31 grudnia na 1 stycznia gruzińskie dzieciaki dostają prezenty od Dziadka Mroza (gruz. თოვლის ბაბუა, Towlis Babua), jest to gruziński odpowiednik Santa Clausa.

Bedoba - 2 stycznia, drugi dzień nowego roku ma swoje symboliczne znaczenie w naszym kraju. Nazwa tego dnia pochodzi od słowa "bedi" (gruz. ბედი), czyli los, przeznaczenie. Tradycja nakazuje, że ten dzień ma być odzwierciedleniem nadchodzącego roku, dlatego trzeba go spędzić w jak najlepszy i najprzyjemniejszy możliwy sposób.

Boże Narodzenie - Wigilia i Boże Narodzenie (6 i 7 stycznia), to święta przede wszystkim religijne. Większe znaczenie tu ma bożenarodzeniowe nabożeństwa w cerkwi, niż supra i toasty. Ludzie wierzący odwiedzają cerkwie, aby wziąć udział w świątecznej liturgii, która trwa ok. 4-5 godzin (oczywiście można opuścić cerkiew o wiele wcześniej, liczy się sama chęć udziału). Świętowanie Bożego Narodzenia w domach zależy od rodziny, ale zazwyczaj jest urządzana skromna supra z winem.

Stary Nowy Rok - 14 stycznia, czyli Nowy Rok wg. starego, juliańskiego kalendarza, to zakończenie świątecznego maratonu w Gruzji. Ludzie wierzą, że od 14 stycznia nowy rok już na pewno nadszedł, i można żyć dalej. Podobno jak na Sylwester, organizują się uroczysta kolacja rodzinna.
Mikołajki
W Gruzji nie ma dokładnego odpowiednika polskich Mikołajek, za to jest religijne święto Nikolozoba, czyli Dzień Świętego Mikołaja, które obchodzone jest 19 grudnia. Jest to przede wszystkim dzień imienin wszystkich o imieniu Nikoloz (Mikołaj. Nie ma tradycji dawania prezentów czy słodyczy, wszystkie te przyjemne zwyczaje mają miejsce w Sylwester.