TERMINLICZBA DNILICZBA WOLNYCH MIEJSCCENA
09-19.06.202010DNI/11 NOCY10570 EUR
03-13.10.202010DNI/11 NOCY8570 EUR

Gdzie znajdę tanie połączenia?

W CELU DOKONANIA REZERWACJI PROSIMY O KONTAKT MAILOWY LUB ZGŁOSZENIE POPRZEZ FORMULARZ REZERWACJI

 


Wylot z Polski o 22:20

Dzień I – Tbilisi
Przylot do Tbilisi o 04:00, zakwaterowanie, czas na odpoczynek. Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi, zaliczymy wszystkie najważniejsze zabytki, będziemy mieli okazję podziwiać fantastyczny widok na miasto z twierdzy Narikala. Kolacja w restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.


Dzień II – Tbilisi – Kazbegi – Tbilisi

Śniadanie. Wyruszamy w kierunku wysokich gór kaukaskich. Naszym pierwszym celem jest przepięknie położona twierdza Ananuri XVI w. Dalej wspinając się coraz wyżej po Gruzińskiej Wojennej Drodze, docieramy do monastyru świętej Trójcy Gergeti, położonego na wys. 2020 m. n.p.m. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gruzji. Na monastyr wjeżdżamy samochodami terenowymi. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg w Tbilisi.


Dzień III – Tbilisi – Hachpat – Sewan – Erywań

Po śniadaniu przejazd do Armenii. Na trasie zawitamy do klasztoru Hachpat X w. wpisany na listę UNESCO. Następnie jedziemy nad jezioro Sewan – czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.). Odpoczynek nad jeziorem. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg w hotelu.


Dzień IV – Erywań – Chor Wirap – Zwartnoc – Erywań

Śniadanie. Udajemy sie do monastyru Chor Wirap (VII w.), miejsca licznych pielgrzymek Ormian, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel za szerzenie wiary chrześcijańskiej. Później odwiedzimy ruiny katedry Zwartnoc (VII w.), wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, wzniesionej z kamienia wulkanicznego w kolorze różowym. Po powrocie wyprawa do muzeum Matenadaran, w którym przechowywane są manuskrypty (V–XV w.) w wielu językach, m.in. XVII-wieczny list w języku polskim. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.


Dzień V
– Erywań – Eczmiadzyn – Erywań

Śniadanie, po śniadaniu jedziemy do miasta Wagharszapat (Eczmiadzyn). Na sporym terytorium, zwanym ormiańskim Watykanem, znajdują się katedralny sobór z 303 r., (UNESCO) a także Katolikosat – rezydencja głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. W dalszej kolejności zwiedzamy zbudowany w 618 r. kościół św. Rypsyme, wspaniały przykład średniowiecznej architektury, zbudowany w miejscu, gdzie św. Rypsyme zginęła i została pochowana. Przejazd do Erywania, zwiedzanie stolicy, odwiedzimy również Muzeum Ludobójstwa Ormian. Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Erywaniu.


Dzień VI
– Erywań – Geghard – Garni – Erywań

Śniadanie. Zwiedzanie jednej z najważniejszych świątyń Armenii – klasztoru Geghard. Następnie jedziemy do Garni, twierdzy z I w. n.e. Na jej terytorium znajduje się wyjątkowy pomnik ormiańskiej antycznej architektury – świątynia poświęcona bogu słońca Mitrze.  Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu


Dzień VII – Erywań – Wardzia – Achalcyche 

Śniadanie. Wyjazd do Gruzji, przekroczenie granicy Bawra. Zwiedzanie skalnego miasta Wardzii. Jest to miasto wykute w skałach jeszcze w XII wieku.  Kompleks składa się z około 3 tys. komnat, gdzie podczas najazdów Mongołów mogło się mieścić około 60 tys. osób. Będziemy chodzić po małych, wąskich komnatach i  się przemieszczać przez małe tunele, dzięki czemu poczujemy klimat tego magicznego miejsca. Nocleg i obiadokolacja w Wardzii lub Achalcyche.


Dzień VIII – Wardzia – Akademia Gelati – Katedra Bagrati – Kutaisi

Śniadanie. Wyjazd w kierunku zachodniej Gruzji. Zakwaterowanie. wyruszamy zobaczyć jedno z najstarszych miast nie tylko Gruzji, lecz całego świata – Kutaisi. Miasto to jest związane z grecką mitologią, Argonauci szukając złotego runa dotarli właśnie tutaj. Dalej zobaczymy położony niedaleko miasta Monastyr Gelati, gdzie będziemy podziwiać wspaniałe freski z XI wieku. Zobaczymy akademię Gelati, gdzie jeszcze  w XI-XII wieku tłumaczyli największe dzieła filozofii greckiej i na sam koniec odwiedzamy grób Dawida Budowniczego – najbardziej wybitnego króla Gruzji. Odwiedzimy również katedrę Bagrati. Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.


Dzień IX – Kutaisi – Jaskinia Prometeusza – Upliscyche – Tbilisi

Śniadanie. Od rana zwiedzimy malowniczą  jaskinię Prometeusza położoną w znanym uzdrowisku Ckaltubo. Po zwiedzaniu wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w mieście Gori, gdzie zobaczymy dom, w którym się urodził i spędził kilka lat swojego życia Józef Stalin. Później jedziemy do Upliscyche, najstarszego skalnego miasta Gruzji, które było zamieszkane jeszcze w III wieku p.n.e. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.


Dzień X – Tbilisi – Mccheta – Tbilisi

Śniadanie. Przejeżdżamy na zwiedzanie religijnego centrum Gruzji, starej stolicy Mcchety. Miasto to kolebka chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Tutaj czeka na nas również degustacja wina w lokalnej winiarni, gdzie zobaczymy jak wygląda proces robienia gruzińskiego tradycyjnego wina. Powrót do Tbilisi, czas wolny w stolicy, dla chętnych wizyta w łaźniach siarkowych.
Pożegnalna obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.


Dzień XI 

Transfer na lotnisko, wylot do Polski.

 

Trasa wycieczki – ok. 1500 km

 

LICZBA OSÓB W GRUPIE – 15 OSÓB

CENA – 570 EUR


CENA ZAWIERA:
Noclegi w hotelu*** w Tbilisi oraz Erywaniu, w agroturystyce w Wardzii/pensjonacie w Achalcyche i Kutaisi
Bilety wstępu do wszystkich obiektów
Przejazd kolejkami w Tbilisi
Śniadania i obiadokolacje
Degustację wina
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany bus
Samochody terenowe w Kazbegi
Ubezpieczenie turystyczne

CENA NIE ZAWIERA:
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie