TERMINLICZBA DNILICZBA WOLNYCH MIEJSCCENA
02-09.09.20208DNI/7 NOCY15525 EUR

Gdzie znajdę tanie połączenia?

W CELU DOKONANIA REZERWACJI PROSIMY O KONTAKT MAILOWY LUB ZGŁOSZENIE POPRZEZ FORMULARZ REZERWACJI

 


Dzień I – Kutaisi – Tbilisi

02/09
Przylot do Kutaisi, odbiór z lotniska, przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie. Powitalna kolacja w restauracji z pokazem folklorystycznym. Nocleg w Tbilisi.


Dzień II – Tbilisi 

03/09
Śniadanie, zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni XVII w, oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati VII w.  Następnie przejedziemy do miejscowości Mccheta (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI monastyr Dżwari z VI wieku.  Powrót do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.


Dzień III – Tbilisi – Kacheti

04/09
Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św Nino – apostolka gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazanską, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w  domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Nocleg w Telawi.

 

Dzień IV – Kacheti
05/09
Śniadanie. Czas na winobranie! Winobranie, inaczej rtveli, jest zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w Gruzji i, szczególnie, w Kacheti. My będziemy mieć okazję brać udział w tym święcie zbiorów winogron. Czeka na nas zbieranie winogron oraz nauka całego procesu robienia wina gruzińskiego: ugniatania winogron, wlewania soku do kvevri, amfor, w których gruzińskie wino się fermentuje i dojrzewa. Doświadczony lokalny winiarz odkryje nam tajemnice unikatowej gruzińskiej metody robienia wina, która wpisana jest na listę UNESCO. Zajmiemy się również gotowaniem – krótkie warsztaty kulinarne wypiekania chleba gruzińskiego oraz przygotowania czurczcheli (słodycze gruzińskie). Zakończymy wszystko chojną suprą (biesiada), nocleg w Telawi lub okolicach.


Dzień V – Kacheti – Tbilisi

06/09
Śniadanie. Zwiedzanie największej katedry regionu – katedry Alawerdi (XII w). Wyjazd do rozlewni wina Kindzmarauli, gdzie zobaczymy jak wygląda produkcja wina na większą skalę od zewnątrz, oczywiście czeka na nas również degustacja firmowych win, oraz możliwość zakupu alkoholi w firmowym sklepie. Następnie czeka na nas degustacja wina oraz bimbru gruzińskiego, czaczy, która odbędzie się podczas wizyty w jednej z najciekawszych winnic regionu – Khareba, która ukryta w wydrążonych w skale kilku kilometrowych tunelach i robi imponujące wrażenie. Po degustacji wyjazd do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

Dzień VI – Tbilisi – Kazbegi – Tbilisi
07/09
Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodk narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można Kazbek (5047 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

Dzien VII – Tbilisi – Gori – Kutaisi 
08/09
Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w kierunku zachodniej części kraju. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Uplisciche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tys p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Po zwiedzaniu Uplisiche udajemy się do centrum miasta Gori, gdzie zobaczymy z zewnątrz dom-muzeum oraz pancerny wagon J. Stalina, który urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia w właśnie w Gori.  Dojazd do Kutaisi, zwiedzanie miasta – monastyr i akademia Gelati XII w, oraz katedrę Bagrati XI w. Pożegnalna obiadokolacja, nocleg w Kutaisi.

Dzień VIII 
09/09
Śniadanie. Wyjazd na lotnisko, wylot do Polski.

Trasa wycieczki – ok. 1400 km


CENA: 525 EUR

GRUPA 15-20 OSÓB


CENA ZAWIERA:

– Noclegi w hotelach w Tbilisi, Telawi, Kutaisi
– Wszystkie śniadania i obfite obiadokolacje z winem
– Degustacje wina
– Winobranie, warsztaty kulinarne
– Samochody terenowe w Kazbegi
– Obsługę polskojęzycznego przewodnika
– Transport – komfortowy minibus
– Ubezpieczenie turystyczne

CENA NIE ZAWIERA:
– Biletu lotniczego
– Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie