acharuli

Gastro-Przygoda

Termin

12.07-19.07.2021

Liczba dni

8 DNI/7 NOCY

Wolne miejsca

9

Cena

550 EUR

Poznaj prawdziwe smaki Gruzji

Kuchnia gruzińska, pełna egzotycznych przypraw, świeże owoce, domowe wino, warsztaty kulinarne - ten wyjazd zadowoli każdego smakosza pysznego jedzenia i dobrego wina . Zapraszamy na naszą apetyczną wycieczkę!
1
12.07 - adżarskie chaczapuri

Przylot do miasta Kutaisi, odbiór z lotniska. Transfer do nadmorskiego kurortu Batumi. Czas na odpoczynek. Krótki spacer po mieście, po spacerze zaczynamy naszą przygodę z kuchnią gruzińską. W Batumi do spróbowania mamy: adżarskie chaczapuri z jajkiem, borano (smażone masło z serem), aczma (rodzaj chaczapuri, podobne do lasagne) i oczywiście czarnomorskie ryby. Przed kolacją udamy się na krótki rejs statkiem, oraz jeśli czas pozwoli, na targ rybny. Nocleg Batumi.

2
13.07 - herbaciane pola

Filipinki jeszcze w latach 60-tych śpiewały o herbacianych polach Batumi, więc nasza podróż nie może się odbyć bez zobaczenia tych herbacianych pól i bez spróbowania prawdziwej gruzińskiej herbaty. W tym celu udamy się regionu Guria, do miasteczka Ozurgeti, gdzie czekać na nas będą różne atrakcje, m.in. zbieranie herbaty, a nasza gospodyni opowie nam całą historię związaną z wprowadzeniem kultury herbaty do Gruzji. Mały lunch, powrót do miasta. W drodze powrotnej odwiedzimy ogród botaniczny Batumi, który już od 100 lat cieszy gości Adżarii pięknem egzotycznej natury. Kolacja, nocleg w Batumi.

3
14.07 - winnice i skalne miasto

Wyruszamy w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się na spróbowanie słodkich chlebków Nazuki, które można znaleźć tylko w jednej miejscowości o nazwie Surami, więc jak będziemy ją mijać, nie można o nie nie zahaczyć. Kolejny przystanek będzie w mieście Gori, gdzie zrobimy lunch w bardzo klimatycznej winnicy - spróbujemy tradycyjnych dań i win tego regionu. Po lunchu czeka na nas zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche, które było zamieszkane jeszcze w III wieku p.n.e. Po zwiedzaniu dojazd do Tbilisi. Kolacja w lokalnej restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.

4
15.07 - Warsztaty kulinarne w stolicy

Cały dzień spędzimy w stolicy. Wjazd kolejką gondolową na taras widokowy, na którym ustawiony jest pomnik Matki Gruzji – podziwianie panoramy miasta, spacer przez Stare Miasto – znajdziemy tu obok siebie cerkwie prawosławne, kościoły katolickie, synagogi i meczety: świątynia Metechi, potężna twierdza Narikala – fantastyczny widok na miasto, tbilisskie łaźnie siarkowe w 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Po zwiedzaniu czekają na nas warsztaty kulinarne, gdzie nauczymy się robić takich tradycyjnych dań kuchni gruzińskiej, jak chaczapuri i bakłażany z orzechami. Czas wolny, możliwość korzystania z łaźni siarkowych (we własnym zakresie). Kolacja i nocleg w Tbilisi.

5
16.07 - kaukaz i chinkali

Wyjazd Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku Stepancminda (Kazbegi). Przejazd wzdłuż rzeki Aragwi, przez Przełęcz Krzyżową. Po drodze obejrzymy malowniczą twierdzę Ananuri położoną nad rzeką Aragwi. Z Kazbegi wjazd samochodami terenowymi do zabytkowego kościoła Trójcy Świętej położonego na wysokości 2020 m n.p.m. (wjazd odbędzie się jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne). Przy ładnej pogodzie rozpościera się stąd piękny widok na jeden z najwyższych szczytów Gruzji - górę Kazbek (5047 m). Powrót do Tbilisi. Kolacja i nocleg.

6
17.07 - kraina wina

Wyjazd do Kachetii, krainy wina. Przejazd do miasta Telawi, wizyta na lokalnym bazarze, pełnym przypraw, win, bimbru, owoców i warzyw. Po zakupach i spacerku po mieście udajemy się do miejscowego winiarza, gdzie czekają na nas warsztaty kulinarne. Nauczymy się piec gruzińskiej chlebki i robić czurczchele (słodycze gruzińskie), a po wszystkim skosztujemy prawdziwego domowego wina. Nasze prace gospodarz wynagrodzi nam chojną suprą gruzińską. Powrót do Tbilisi, nocleg w Tbilisi.

7
18.07 - biesiada i folklor

Wyjazd w kierunku Kutaisi. Naszym pierwszym punktem zwiedzania będzie miejscowość Mccheta (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku, którego rozciąga się przepiękny widok na całe miasto. Na lunch udamy się do kultowej restauracji o nazwie Salobie. Specjałem tej restauracji jest przyprawiona zupa fasolowa z plackami kukurydzianymi i chinkali. Dojazd do Kutaisi. Wieczorem udamy się na kolację u lokalnego gospodarza, gdzie oprócz spróbowania lokalnych potraw i win, czeka na nas koncert gruzińskiej muzyki ludowej. Nocleg w Kutaisi.

8
19.07 - TRANSFER na lotnisko

Transfer na lotnisko, wylot.

Cena zawiera
Noclegi w hotelach 3* w Tbilisi, Kutaisi, Batumi
Śniadania i obfite obiadokolacje z winem
Warsztaty kulinarne
Degustacje wina
Rejs statkiem w Batumi (ok. 30 min)
Przejazd kolejką linową w Tbilisi
Udział w zbiorach herbaty
Bilety wstępu
Transport 4×4 w Kazbegi
Obsługę polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany minibus
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
  • Trasa wycieczki: ok. 1800 km
  • Stopień trudności: łatwy
  • Potrzebne dokumenty: dowód osobisty lub paszport
  • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +22°C, w terenach nizinnych ok. +35°C
  • Waluta: GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu
  • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (panie obowiązują się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń), wygodna odzież do pracy przy zbiorze herbaty oraz do warsztatów kulinarnych
  • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną w Gruzji (można też kupić na miejscu)
  • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL)
mapa