x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Katedra Sweticchoweli, Mccheta

Kaukaski Duet – Gruzja i Armenia

Termin

03.10-13.10.2020

Liczba dni

10 DNI/11 NOCY

Wolne miejsca

8

Cena

570 EUR

Odwiedź najpiękniejsze zakątki Kaukazu

1
Tbilisi

Przylot do Tbilisi o 04:00, zakwaterowanie, czas na odpoczynek. Śniadanie, zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Kolacja w restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.

2
Tbilisi - Kazbegi - Tbilisi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

3
Tbilisi - Erywań

Po śniadaniu przejazd do Armenii. Na trasie zawitamy do klasztoru Hachpat (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd. Następnie jedziemy nad jezioro Sewan, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.). Odpoczynek nad jeziorem. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg w hotelu.

4
Erywań - Chor Wirap - Eczmiadzyn - Erywań

Śniadanie. Udajemy sie do monastyru Chor Wirap (VII w.), miejsce licznych pielgrzymek, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru, za szerzenie wiary chrześcijańskiej, w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel . Później odwiedzimy ruiny katedry Zwartnoc (VII w.), wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, wzniesionej z typowego dla regionu kamienia wulkanicznego. Po powrocie wyprawa do muzeum Matenadaran, w którym przechowywane są manuskrypty (V–XV w.) w wielu językach, znajdziemy tu m.in starą historię Gruzji oraz XVII-wieczny manuskrypt w języku polskim. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

5
Erywań - Eczmiadzyn - Erywań

Śniadanie, po śniadaniu udajemy się do miasta Wagharszapat (Eczmiadzyn). Eczmiadzyn znany jest jako centrum religijne Armenii, właśnie tu została zbudowana pierwsza chrześcijańska katedra na świecie – kościół o tej samej nazwie. Według źródeł historycznych, budowanie kościoła zakończyło się w 303 r. i mimo licznych zniszczeń, katedra pozostała zachowana w niemal oryginalnym stani, wpisana jest na listę UNESCO. Wagharszapat jest równiez miejscem siedziby Katolikosa – głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Odwiedzimy również kościół św. Rypsyme, zbudowany w miejscu, gdzie św. Rypsyme zginęła i została pochowana. Przejazd do Erywania, zwiedzanie stolicy, odwiedzimy również Muzeum Ludobójstwa Ormian. Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Erywaniu.

6
Erywań - Geghard - Garni - Erywań

Śniadanie. Zwiedzanie jednej z najważniejszych świątyń Armenii – klasztoru Geghard, część której jest wykuta w skale. Następnie jedziemy do miejscowości Garni. Na jej terytorium znajduje się bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia, zbudowana w stylu klasycznym I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

7
Erywań - Wardzia - Achalcyche

Śniadanie. Wyjazd do Gruzji, przekroczenie granicy Bawra. Zwiedzanie skalnego miasta Wardzii. Jest to miasto wykute w skałach jeszcze w XII wieku. Kompleks składa się z około 3 tys. komnat, gdzie podczas najazdów Mongołów mogło się mieścić około 60 tys. osób. Będziemy chodzić po małych, wąskich komnatach i się przemieszczać przez małe tunele, dzięki czemu poczujemy klimat tego magicznego miejsca. Nocleg i obiadokolacja w Wardzii lub Achalcyche.

8
Achalcyche - Kutaisi

Śniadanie. Wyjazd w kierunku zachodniej Gruzji. Zakwaterowanie. Wyruszamy zobaczyć jedno z najstarszych miast nie tylko Gruzji, lecz całego świata – Kutaisi. Miasto to jest związane z grecką mitologią, Argonauci szukając złotego runa dotarli właśnie tutaj. Dalej zobaczymy położony niedaleko miasta Monastyr Gelati, gdzie będziemy podziwiać wspaniałe freski z XI wieku. Zobaczymy akademię Gelati, gdzie jeszcze w XI-XII wieku tłumaczyli największe dzieła filozofii greckiej i na sam koniec odwiedzamy grób Dawida Budowniczego – najbardziej wybitnego króla Gruzji. Odwiedzimy również katedrę Bagrati (XI w.). Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.

9
Kutaisi – Jaskinia Prometeusza – Upliscyche – Tbilisi

Śniadanie. Od rana zwiedzimy malowniczą jaskinię Prometeusza położoną w znanym uzdrowisku Ckaltubo. Po zwiedzaniu wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się w mieście Gori, gdzie zobaczymy dom, w którym się urodził i spędził kilka lat swojego życia Józef Stalin. Później jedziemy do Upliscyche, najstarszego skalnego miasta Gruzji, które było zamieszkane jeszcze w III wieku p.n.e. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

10
Tbilisi – Mccheta – Tbilisi

Śniadanie. Przejeżdżamy na zwiedzanie religijnego centrum Gruzji, starej stolicy Mcchety. Miasto to jest kolebką chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli (XI w.) i monastyr Dżwari (VI w.). Tutaj czeka na nas również degustacja wina w lokalnej winiarni, gdzie zobaczymy jak wygląda proces robienia gruzińskiego tradycyjnego wina. Powrót do Tbilisi, czas wolny w stolicy, dla chętnych wizyta w łaźniach siarkowych. Pożegnalna obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

11
Transfer na lotnisko

Śniadanie w formie paczek śniadaniowych, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Noclegi w hotelu*** w Tbilisi, Erywaniu
Noclegi w pensjonacie w Wardzii, Achalcyche, Kutaisi
Bilety wstępu
Przejazd kolejką w Tbilisi
Śniadania i obiadokolacje
Degustację wina
Transport 4×4 w Kazbegi
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany bus
Ubezpieczenie turystyczne
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
 • Trasa wycieczki: ok. 2000 km
 • Stopień trudności: łatwy
 • Potrzebne dokumenty: paszport
 • Warunki pogodowe:

  • w sezonie letnim - w terenach górskich ok. +20°C, w terenach nizinnych ok. +35°C;
  • w sezonie jesiennym - w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +30°C
 • Waluta:

  • w Gruzji - GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu;
  • w Armenii - AMD (ormiańskie dramy), 1 AMD = 0,008 PLN, na miejscu wymienić można EUR, USD oraz GEL, albo wypłacić AMD z bankomatu
 • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (panie obowiązują się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
 • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny (można kupic też na miejscu)
 • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL w Gruzji, ok. 2000 AMD w Armenii)
mapa