x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Katedra Sweticchoweli, Mccheta

Kaukaski Duet – Gruzja i Armenia

Termin

22.06-01.07.2023

Liczba dni

10 DNI/9 NOCY

Wolne miejsca

5

Cena

750 EUR

Odwiedź najpiękniejsze zakątki Kaukazu

1
Kutaisi - Tbilisi

22.06 - Przylot do Kutaisi, odbiór z lotniska. Poczęstunek w postaci chaczapuri i domowego wina. Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie, nocleg.

2
Tbilisi

23.06 - Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Tbilisi, na zwiedzanie stolicy: starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym, nocleg w Tbilisi.

3
Tbilisi - Kazbegi - Tbilisi

24.06 - Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

4
Tbilisi - Klasztor Haghpat - Jezioro Sewan

25.06 - Po śniadaniu przejazd do Armenii. Na trasie zawitamy do klasztoru Haghpat (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd. Następnie jedziemy nad jezioro Sewan, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.). Odpoczynek nad jeziorem. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg w hotelu.

5
Sewan - świątynia Garni - klasztor Geghard - Erywań

26.06 - Śniadanie, wyjazd w kierunku stolicy. W okolicach Erywania zwiedzamy dwa unikatowe zabytki: klasztor Geghard, część którego jest wykuta w skale, a sam kościół zadziwią płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami, oraz pogańską świątynię Garni. Jest to bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia, zbudowana w stylu klasycznym w I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Dzień zakończymy degustacją prawdziwego ormiańskiego koniaku w rozlewni Ararat. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

6
Erywań - Norawank - Areni - Erywań

27.06 - Śniadanie. Zwiedzanie arcydzieła średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztoru Norawank. Obok wspaniałych budowli i pięknych płaskorzeźb atrakcją będą widoki otaczających gór. Krótki przystanek we wsi Areni i wizyta w lokalnej winiarni – degustacja ormiańskich win. Zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e, do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Erewańskie Kaskady liczą 572 schodów, na pomocą których można wejść na samą górę i nacieszyć się pięknem miasta. Na górę wjechać można również schodami ruchomymi, znajdującymi się wewnątrz budynku. Wnętrza Kaskad służą miejscem ekspozycji sztuki współczesnej, urzęduje tu Muzeum Sztuki Cafesjiana. Po zwiedzaniu centrum miasta udamy się do Muzeum Ludobójstwa, miejsca upamiętniającego ofiary rzezi Ormian na początku XX wieku. Obiadokolacją. Nocleg w Erywaniu.

7
Erywań - Tbilisi

28.06 - Śniadanie. Od rana zwiedzanie monastyru monastyru Chor Wirap (VII w.), miejsce licznych pielgrzymek, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru, za szerzenie wiary chrześcijańskiej, w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel . Wyjazd do Gruzji, przekroczenie granicy Sadachlo. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg w Tbilisi.

8
Tbilisi - region Kacheti - Tbilisi

29.06 - Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańską, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Powrót do Tbilisi, nocleg.

9
Tbilisi – Mccheta – Upliscyche – Kutaisi

30.06 - Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wyruszamy w kierunku Gruzji Zachodniej. Po drodze zwiedzanie miejscowości MCCHETA (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Dalej jedziemy do skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Dojazd do Kutaisi, pożegnalna obiadokolacja, nocleg.

10
Transfer na lotnisko

01.07 - Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Noclegi w hotelu*** w Tbilisi, Erywaniu, Kutaisi
Bilety wstępu
Przejazd kolejką w Tbilisi
Śniadania i obiadokolacje
Degustację wina i koniaku
Transport 4×4 w Kazbegi
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany bus
Ubezpieczenie turystyczne
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
 • Trasa wycieczki: ok. 2000 km
 • Stopień trudności: łatwy
 • Potrzebne dokumenty: paszport
 • Warunki pogodowe:

  • w sezonie letnim - w terenach górskich ok. +20°C, w terenach nizinnych ok. +35°C;
  • w sezonie jesiennym - w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +30°C
 • Waluta:

  • w Gruzji - GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,6 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu;5
  • w Armenii - AMD (ormiańskie dramy), 1 AMD = 0,008 PLN, na miejscu wymienić można EUR, USD oraz GEL, albo wypłacić AMD z bankomatu
 • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (panie obowiązują się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
 • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny (można kupic też na miejscu)
 • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL w Gruzji, ok. 2000 AMD w Armenii)
mapa