x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Kanion Skazka

Kirgistan poza szlakiem

Termin

22.07-31.07.2023

Liczba dni

9 DNI

Wolne miejsca

BRAK

Cena

950 EUR

Malownicze góry i kaniony, dzikie jeziora, jurty i konie - przygodę czas zacząć!

Wycieczka dostosowana jest do lotów linii Turkish Airlines: Warszawa - Stambuł - Biszkek, wylot 22.07, powrót 31.07. Jeśli ktoś z naszych podróżników znajdzie inny sposób dostania się do Biszkeku - my jesteśmy otwarci, najważniejsze jest spotkać się 23.07 w Biszkeku. W sprawie pytań prosimy o kontakt mailowy: vaimetravel@gmail.com.
1
22.07 - Wylot z Polski

Wylot z Warszawy liniami lotniczymi Turkish Airlines do Biszkeku z przesiadką w Stambule.

2
23.07 - Biszkek

Nocny przylot do Biszkeku (lądowanie o 1 w nocy), przejazd i zameldowanie w hotelu. Krótki nocleg. Po śniadaniu spacer po mieście. Zobaczymy “Biały Dom” czyli siedzibę kirgiskiego prezydenta, “przesunięty” pomnik Lenina oraz Manasa, a z diabelskiego młynu w Parku Panifilova będziemy mogli podziwiać widok na Park Narodowy Ala-Archa. Następnie wyjedziemy z Biszkeku i zatrzymamy się przy XI-wiecznym, 24-metrowym minarecie zwanym wieżą Burana, która jest pozostałością starożytnego miasta Balasagun. Kolacja i nocleg w guesthousie w okolicy Chon-Kemin / Balykchy.

3
24.07 - Przejazd nad jezioro Song-Kol

Śniadanie. Przejazd w kierunku wysokogórskiego jeziora Song-Kol położonego na wysokości 3016m n.p.m.), po zatrzymamy się na obiad u zaprzyjaźnionego gospodarza w Balykchy, gdzie spróbujemy specjałów lokalnej kuchni. Jeśli szczęście pozwoli, po drodze nad jezioro zobaczymy popularne w tych okolicach stada jaków. Po przejeździe malowniczą trasą i dotarciu na miejsce, kolacja i nocleg w ciszy i spokoju w tradycyjnych kirgiskich jurtach nad jeziorem Song-Kol (na wys. 3000 m n.p.m.) - drugim co do wielkości jeziorem Kirgistanu. Chętni mogą także skosztować kąpieli przy zachodzącym słońcu, ale należy mieć na uwadze, że średnia temperatura wody latem wynosi ok 11 stopni (choć po słonecznym dniu przy brzeg woda może być nawet kilka stopni cieplejsza!)

4
25.07 - Dzień nad Song-Kul

Śniadanie. Dzień relaksu nad jeziorem Song-Kol. Po śniadaniu godzinna przejażdżka konna (dla chętnych, dodatkowo płatna 5 EUR) wraz z kirgiskim przewodnikiem, a następnie wycieczka samochodowa wzdłuż jeziora połączona z piknikiem na łonie natury (zakupy na piknik zrobimy dzień wcześniej). Przy okazji pobytu w jurtach dowiemy się także w jaki sposób powstają te koczownicze domy i co mają wspólnego z flagą Kirgistanu. Odważni będą także mogli spróbować lokalnego specjału tj. kumysu - sfermentowanego mleka klaczy. Nocleg i kolacja w jurtach.

5
26.07 - Song-Kul - żródła manjyly - bajkowy kanion - kaji-say

Po wczesnym śniadaniu przejazd malowniczą trasą z gór: z przełęczy Terkey Torpok pokonamy 33 serpentyny, po czym udamy się na krótki i prosty spacer pod jeden z wodospadów. W porze obiadowej postój w jednym z zajazdów na spróbowanie pysznego pstrąga. Kontynuując przejazd wjedziemy wzdłuż południowego brzegu jeziora Issyk-Kul. Zatrzymamy się w Manjyly-Ata - popularnym celu pielgrzymek z uwagi na święte źródła, słynące ze swoich leczniczych właściwości. Manjyly-Ata jest szczególnie popularna wśród tych, którzy chcą mieć dzieci. Jedna z historii mówi, że młoda para poszła tam prosić o dziecko, a w 9 miesięcy po wypiciu świętej wody na świat przyszedł późniejszy kirgiski bohater narodowy - Manas. Następnie wizyta w Kanionie Skazka czyli “bajkowym kanionie”, w którym piaskowiec przybiera różnorakie kształty, według niektórych przypominające postacie z bajek. Kolacja i nocleg w okolicy Kaji-Say/Tosor

6
27.07 - Kaji-say - wąwóz Barskoon - Jeti-Oguz - Karakol

Śniadanie. Przejazd na spacer (lekkie podejście) pod jeden z wodospadów w wąwozie Barskoon, gdzie znajduje się też pomnik Jurija Gagarina. Ponoć Gagarin upodobał sobie te okolice jako swoistą oazę spokoju, do której chętnie wracał, także po swoim locie w kosmos. Następnie wybierzemy się wioski Jeti-Oguz by zobaczyć dwie bardzo charakterystyczne formacje skalne czyli “złamane serce” oraz 7 byków. Po południu po dotarciu do Karakolu zobaczymy dungański meczet oraz prawosławną katedrę św. Trójcy. Wieczorem tradycyjna dungańska kolacja połączona z masterclass jednego z dań lokalnej kuchni (Dunganie to potomkowie muzułmańskich Chińczyków, którzy wyemigrowali na tereny Kirgistanu i Kazachstanu w XIX wieku). Nocleg w hotelu w Karakol.

7
28.07 - Trekking w wąwozie Jyrgalan

Po wczesnym śniadaniu wymeldowanie i przejazd do malowniczego wąwozu Jyrgalan, skąd wybierzemy się na kilkugodzinny lekki trekking. Po południu przejazd do jednego z kurortów nad północnym brzegiem jeziora Issyk-Kul. Kolacja i nocleg w hotelu/guesthousie.

8
29.07 - Dzień na jeziorem Issyk-Kul

Śniadanie, Dzień relaksu nad jeziorem Issyk-Kul - plażowanie, pływanie i odpoczynek. Issyk-Kul to największe jezioro Kirgistanu położone na wysokości 1609 m n.p.m. Jego rozległa powierzchnia (6280 km²) sprawia, że jest drugim górskim jeziorem świata po jeziorze Titicaca. Nazwa nawiązuje do faktu, że nawet w najtęższe zimy jezioro nie zamarza (ze względu na swoje wysokie zasolenie): Issyk-Kul oznacza “ciepłe jezioro”. Po południu godzinny rejs statkiem po jeziorze Issyk-Kul i kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu/guesthousie.

9
30.07 - Biszkek

Śniadanie. Podziwianie muzeum “pod chmurką” w Czołponacie słynącego z petroglifów pochodzących sprzed 1800 do nawet 3500 lat temu. Następnie przejazd do Biszkeku z krótkim postojem na spróbowanie tradycyjnego placka Kattama, który króluje w jednym z zajazdów po drodze z jeziora Issyk-Kul do Biszkeku. Po zameldowaniu w hotelu, przejazd na bazar Osz w centrum miasta, gdzie będziemy mogli zakupić pamiątki i przyprawy. Wieczorem pożegnalna kolacja w tradycyjnej lokalnej restauracji. Nocleg.

10
31.07 - Powrót do Polski

Poranny przejazd na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Noclegi w hotelu w Biszkeku
Noclegi w pensjonatach (prywatne łazienki) w Karakolu, nad jeziorem Issyk-Kul
Noclegi w z dzielonymi łazienkami (1 na 2 pokoje) w Chon Kemin, Kaji Say/Tosor,
Noclegi w 4-osobowych jurtach (wspólna toaleta, brak łazienki, jest bieżąca woda)
Wyżywienie: wszystkie śniadania i obiadokolacje, w tym jedna w Karakol u tradycyjnej dungańskiej rodziny
Warsztat kulinarny w Karakol, przygotowanie jednego z lokalnych dań
Rejs statkiem po jeziorze Issyk-Kul (ok. 1 godz)
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Przejazdy prywatnym minibusem (Mercedes Sprinter lub podobny), lokalnego kierowcę, opłaty drogowe, paliwo, transfery z i na lotnisko.
Opiekę polskojęzycznego pilota
Cena nie zawiera
Biletów lotniczych
Ubezpieczenia turystycznego
Wynajmu konia na przejażdżkę nad jeziorem Song-Kol (ok. 5 USD/godzina)
Dodatkowych posiłków w ciągu dnia, produktów na “piknik”
 • Trasa wycieczki: ok. 1800 km
 • Stopień trudności: łatwy
 • Stopień trudności trekkingu: łatwy, dla każdego
 • Noclegi: w jurtach 4 osoby na 1 jurtę, pozostałe pokoje 2- i 3-osobowe. Jurty są umeblowane, są łóżka i inne potrzebne meble do noclegu
 • Potrzebne dokumenty: paszport
 • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +25°C
 • Waluta: KGS (som), 1 KGS = 0,051 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD
 • Ubiór: wygodne obuwie do chodzenia/trekkingu, kurtka/bluza z długim rękawem, lekkie ubrania (w Biszkeku temperatura może sięgać +30°C, natomiast w górach - ok. +15°C). Paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy (chustę), potrzebną dla odwiedzanie meczetu.
 • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną
 • Internet: Wi-Fi jest w hotelach i większości pensjonatach, brak Internetu i zasięgu podczas pobytu nad jeziorem Song-Kul
 • Restrykcje covidowe: brak
mapa