Kirgistan poza szlakiem
Termin
12.08-23.08.2023
Liczba dni
11 DNI
Wolne miejsca
6
Cena
1150 EUR
Wycieczka dostosowana jest do lotów linii Turkish Airlines: Warszawa - Stambuł - Biszkek, wylot 12.08, powrót 23.08. Jeśli ktoś z naszych podróżników znajdzie inny sposób dostania się do Biszkeku - my jesteśmy otwarci, najważniejsze jest spotkać się 12.08 w Biszkeku. W sprawie pytań prosimy o kontakt mailowy: vaimetravel@gmail.com.
Potwierdzony Wyjazd!
12.08 - Wylot z Polski
Wylot z Warszawy liniami lotniczymi Turkish Airlines do Biszkeku z przesiadką w Stambule.
13.08 - Biszkek
Nocny przylot do Biszkeku (lądowanie o 1 w nocy), przejazd i zameldowanie w hotelu. Krótki nocleg. Po śniadaniu spacer po mieście. Zobaczymy “Biały Dom” czyli siedzibę kirgiskiego prezydenta, “przesunięty” pomnik Lenina oraz Manasa, a z diabelskiego młynu w Parku Panifilova będziemy mogli podziwiać widok na Park Narodowy Ala-Archa. Następnie wyjedziemy z Biszkeku i zatrzymamy się przy XI-wiecznym, 24-metrowym minarecie zwanym wieżą Burana, która jest pozostałością starożytnego miasta Balasagun. Kolacja i nocleg w guesthousie w okolicy Chon-Kemin / Balykchy.
14.08 - Przejazd nad jezioro Song-Kol
Śniadanie. Przejazd w kierunku wysokogórskiego jeziora Song-Kol położonego na wysokości 3016m n.p.m.), po zatrzymamy się na obiad u zaprzyjaźnionego gospodarza w Balykchy, gdzie spróbujemy specjałów lokalnej kuchni. Jeśli szczęście pozwoli, po drodze nad jezioro zobaczymy popularne w tych okolicach stada jaków. Po przejeździe malowniczą trasą i dotarciu na miejsce, kolacja i nocleg w ciszy i spokoju w tradycyjnych kirgiskich jurtach nad jeziorem Song-Kol (na wys. 3000 m n.p.m.) - drugim co do wielkości jeziorem Kirgistanu. Chętni mogą także skosztować kąpieli przy zachodzącym słońcu, ale należy mieć na uwadze, że średnia temperatura wody latem wynosi ok 11 stopni (choć po słonecznym dniu przy brzeg woda może być nawet kilka stopni cieplejsza!)
15.08 - Dzień nad Song-Kul
Śniadanie. Dzień relaksu nad jeziorem Song-Kol. Po śniadaniu godzinna przejażdżka konna (dla chętnych, dodatkowo płatna 5 EUR) wraz z kirgiskim przewodnikiem, a następnie wycieczka samochodowa wzdłuż jeziora połączona z piknikiem na łonie natury (zakupy na piknik zrobimy dzień wcześniej). Przy okazji pobytu w jurtach dowiemy się także w jaki sposób powstają te koczownicze domy i co mają wspólnego z flagą Kirgistanu. Odważni będą także mogli spróbować lokalnego specjału tj. kumysu - sfermentowanego mleka klaczy. Nocleg i kolacja w jurtach.
16.08 - Song-Kul - żródła manjyly - bajkowy kanion - kaji-say
Po wczesnym śniadaniu przejazd malowniczą Po wczesnym śniadaniu przejazd malowniczą trasą z gór: z przełęczy Terkey Torpok pokonamy 33 serpentyny, po czym udamy się na krótki i prosty spacer pod jeden z wodospadów. W porze obiadowej postój w jednym z zajazdów na spróbowanie pysznego pstrąga. Kontynuując przejazd wjedziemy wzdłuż południowego brzegu jeziora Issyk-Kul. Zatrzymamy się w Manjyly-Ata - popularnym celu pielgrzymek z uwagi na święte źródła, słynące ze swoich leczniczych właściwości. Manjyly-Ata jest szczególnie popularna wśród tych, którzy chcą mieć dzieci. Jedna z historii mówi, że młoda para poszła tam prosić o dziecko, a w 9 miesięcy po wypiciu świętej wody na świat przyszedł późniejszy kirgiski bohater narodowy - Manas. Następnie wizyta w Kanionie Skazka czyli “bajkowym kanionie”, w którym piaskowiec przybiera różnorakie kształty, według niektórych przypominające postacie z bajek. Kolacja i nocleg w okolicy Kaji-Say/Tosor.
17.08 - Kaji-say - wąwóz Barskoon - Jeti-Oguz - Karakol
Śniadanie. Przejazd na spacer (lekkie podejście) pod jeden z wodospadów w wąwozie Barskoon, gdzie znajduje się też pomnik Jurija Gagarina. Ponoć Gagarin upodobał sobie te okolice jako swoistą oazę spokoju, do której chętnie wracał, także po swoim locie w kosmos. Następnie wybierzemy się wioski Jeti-Oguz by zobaczyć dwie bardzo charakterystyczne formacje skalne czyli “złamane serce” oraz 7 byków. Po południu po dotarciu do Karakolu zobaczymy dungański meczet oraz prawosławną katedrę św. Trójcy. Wieczorem tradycyjna dungańska kolacja połączona z masterclass jednego z dań lokalnej kuchni (Dunganie to potomkowie muzułmańskich Chińczyków, którzy wyemigrowali na tereny Kirgistanu i Kazachstanu w XIX wieku). Nocleg w hotelu w Karakol.
18.08 - Trekking
Wczesne śniadanie, przepakowanie i wyjazd samochodem terenowym do malowniczo położonej wioski Altyn Arashan. Dla miłośników łatwiejszych szlaków - niewymagający spacer/trekking wzdłuż doliny, powrót do yurt campu, możliwość kąpieli w gorących źródłach, kolacja. Nocleg w jurcie. Dla miłośników trudniejszych szlaków - Początek trekkingu do jeziora Ala-Kul. Nocleg w namiocie na wys ok 3000-3200m.
19.08 - Dzień na jeziorem Issyk-Kul
Śniadanie, kolejny dzień na obcowanie się z naturą. Po śniadaniu czas na relaks i spacer. Dla chętnych możliwość zorganizowania konnej przejażdżki po okolicy. Po powrocie grupy trekkingowej (ok 15-16) wspólna kąpiel w gorących źródłach oraz kolacja. Dla miłośników trudnych szlaków trekkingowych - poranne podejście na przełęcz nad jeziorem Ala-Kul (3900m), powrót do namiotów, pakowanie i zejście do wioski Altyn Arashan. Wieczorna kolacja w jurtach oraz zasłużona kąpiel w gorących źródłach.
20.08 - Łatwy trekking wzdłuż rzeki Arasan
Śniadanie. Po śniadaniu w jurcie niewymagający trekking w dół wzdłuż rzeki Arasan do wyjścia z Parku Narodowego (bez pokonywania rzeki, bez podejść), powrót do Karakol, zwrot sprzętu w wypożyczalni i szybka przekąska, a następnie przejazd kierunku północnych kurortów Issyk-Kul. Kolacja i nocleg w Czołponacie/okolicy
21.08 - Dzień nad jeziorem Issyk-Kul
Śniadanie, Dzień relaksu nad jeziorem Issyk-Kul - plażowanie, pływanie i odpoczynek. Issyk-Kul to największe jezioro Kirgistanu położone na wysokości 1609 m n.p.m. Jego rozległa powierzchnia (6280 km²) sprawia, że jest drugim górskim jeziorem świata po jeziorze Titicaca. Nazwa nawiązuje do faktu, że nawet w najtęższe zimy jezioro nie zamarza (ze względu na swoje wysokie zasolenie): Issyk-Kul oznacza “ciepłe jezioro”. Po południu godzinny rejs statkiem po jeziorze Issyk-Kul i kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu/guesthousie.
22.08 - Biszkek
Śniadanie. Podziwianie muzeum “pod chmurką” w Czołponacie słynącego z petroglifów pochodzących sprzed 1800 do nawet 3500 lat temu. Następnie przejazd do Biszkeku z krótkim postojem na spróbowanie tradycyjnego placka Kattama, który króluje w jednym z zajazdów po drodze z jeziora Issyk-Kul do Biszkeku. Po zameldowaniu w hotelu, przejazd na bazar Osz w centrum miasta, gdzie będziemy mogli zakupić pamiątki i przyprawy. Wieczorem pożegnalna kolacja w tradycyjnej lokalnej restauracji. Nocleg.
23.08 - Powrót do Polski
Poranny przejazd na lotnisko, wylot do Polski
Cena zawiera
Cena nie zawiera
- Trasa wycieczki: ok. 2200 km
- Stopień trudności: łatwy
- Stopień trudności trekkingu: łatwy, dla każdego
- Noclegi: w jurtach 4 osoby na 1 jurtę, pozostałe pokoje 2- i 3-osobowe. Jurty są umeblowane, są łóżka i inne potrzebne meble do noclegu
- Potrzebne dokumenty: paszport
- Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +25°C
- Waluta: KGS (som), 1 KGS = 0,051 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD
- Ubiór: wygodne obuwie do chodzenia/trekkingu, kurtka/bluza z długim rękawem, lekkie ubrania (w Biszkeku temperatura może sięgać +30°C, natomiast w górach - ok. +15°C). Paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy (chustę), potrzebną dla odwiedzanie meczetu.
- Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną
- Internet: Wi-Fi jest w hotelach i większości pensjonatach, brak Internetu i zasięgu podczas pobytu nad jeziorem Song-Kul
- Restrykcje covidowe: brak