x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Stare Miasto, Baku

Gruzja I Azerbejdżan

Termin

16.09-25.09.2021

Liczba dni

9 DNI/10 NOCY

Wolne miejsca

5

Cena

745 EUR

Kraje gór, morza, wina i pysznej kuchni

Dwa egzotyczne kraje Kaukazu mają sporo wspólnego, ale jeszcze więcej różnic - kulturowych, religijnych czy gastronomicznych. Nasza objazdówka pozwoli na bliższe poznanie skarbów Gruzji i Azerbejdżanu.
1
16.09 - Kutaisi - Tbilisi

Przylot, transfer do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

2
17.09 - Tbilisi - Kazbegi - Tbilisi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

3
18.09 - Tbilisi - Mccheta - Tbilisi

Śniadanie. Wyruszamy na zwiedzanie stolicy: starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Dalej przejeżdżamy na zwiedzanie religijnego centrum Gruzji, starej stolicy Mcchety. Miasto to jest kolebką chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli (XI w.) i monastyr Dżwari (VI w.). Powrót do Tbilisi, obiadokolacja. Wykwaterowanie z hotelu i dojazd na dworzec kolejowy, przejazd nocnym pociągiem relacji Tbilisi - Baku.

4
19.09 - Tbilisi - Bodbe - Signagi - Tbilisi

Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańska, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Nocleg w Tbilisi

5
20.09 - Baku

Śniadanie, wylot do Baku samolotem z Tbilisi o godzinie 10:00. Przylot na miejsce o 11:20. Zwiedzanie Baku: Icheri Sheher - stara część miasta, pałac Szirwan Szacha, Karawanseraj, Wieża Dziewicza. Spacer po centralnej ulicy Nizami oraz placu Fontann. Zwiedzanie zakończymy wizytą w centrum Heydara Aliyeva. Nocleg w Baku.

6
21.09 - Baku - Apszeroński półwysep - Gobustan - Baku

Śniadanie. Wycieczka na Półwysep Apszeroński. Dojazd do mitycznej góry Yanar Dag, znajdują się tu naturalne, płonące od wieków ognie. Dalej zwiedzanie świątyni ognia Ateshgah. Nazwa Atəşgah oznacza „Dom Ognia”, a teren, na którym znajduje się świątynia, przez wiele wieków był miejsce wydobycia się na powierzchnię ziemi gazu ziemnego z „wiecznie płonącymi ogniami”. Na tym miejscu we wczesnym średniowieczu znajdowała się zoroastriańska świątynia ognia. Następny punkt to Narodowy Park Gobustan, gdzie zwiedzimy miejsce, znane jako Muzeum Petroglifów. Jeśli pogoda pozwoli, wyjazd w głąb parku do błotnych wulkanów Gobustan (możliwa zmiana pojazdu). Powrót do Baku, obiadokolacja, nocleg.

7
22.09 - Baku - wioska Hinalug - Baku

Śniadanie. Rano wyjazd w kierunku północno-zachodnim od stolicy kraju. Przejeżdżając przez wioskę Qirmizi Qasaba (Czerwona Wieś), dojeżdżamy do zabytkowej wioski Hinalug, która znajduje się na wys. 2000 m. Jest to jedna z najstarszych osad na Kaukazie, stale zamieszkała od 5000 lat. Po drodze towarzyszyć będa nam niesamowite widoki górskie. Powrót do Baku, po drodze postój przy zbiorowej mogile ofiar bolszewickiego ludobójstwa, znanego jako "Marcowe Dni" (1918 r.) w miejscowości Quba. Powrót do Baku, obiadokolacja, nocleg w Baku.

8
23.09 - Baku - Maraza - Szamachi - Szeki

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do miejscowości Szeki. Po drodze zwiedzanie mauzoleum szacha Diri Baby w wiosce Maraza. Przejazd na zwiedzanie historycznego Meczetu Juma w miejscowości Szamachi. Zwiedzanie mauzoleum Jeddi Gumbaz - miejsce pochowku szyrwańskich szachów. Dojeżdżamy do Szeki, uroczego średniowiecznego miasteczka, które idealnie nadaje się na samodzielne odkrywanie lokalnej kultury; Szeki szczególnie znane z przepysznej baklawy, więc dla miłośników tego wschodniego przysmaku będzie to punkt doskonały. Zwiedzanie albańskiego kościoła z I w. Nocleg i obiadokolacja w Szeki.

9
24.09 - Szeki - Baku - Tbilisi

Śniadanie, wyjazd do Baku. Lot powrotny do Tbilisi o godzinie 18:00, przylot do Tbilisi o godzinie 19:10. Obiadokolacja, nocleg w Tbilisi.

10
25.09 - Tbilisi - Kutaisi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi do Kutaisi. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori. Dojazd, zwiedzanie katedry Bagrati (XI w.) w Kutaisi. Pożegnalna obiadokolacja, transfer na lotnisko.

Cena zawiera
Noclegi w hotelach 3* w Tbilisi, Baku, Szeki
Śniadania i obiadokolacje
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Transport 4x4 w Kazbegi i parku narodowym Gobustan (jeśli pozwoli pogoda)
Degustację wina
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany minibus
Bilet lotniczy na trasie Tbilisi - Baku - Tbilisi (Buta Airways)
Cena nie zawiera
Biletów lotniczych z Polski do Gruzji
Opłat za wizę do Azerbejdżanu (koszt ok. 20 eur)
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
Testu PCR potrzebnego do wjazdu do Azerbejdżanu (koszt. 28 euro=100 gel)
 • Trasa wycieczki: ok. 3000 km
 • Stopień trudności: łatwy
 • Potrzebne dokumenty: test PCR wykonany nie wcześniej, niż 72h przed wylotem do Azerbejdżanu (koszt 28 euro=100 gel), wydrukowane zaświadczenie o przyjęciu szczepienia, paszport oraz e-visa (https://evisa.gov.az/)
 • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +18°C, w terenach nizinnych ok. +30-32°C
 • Waluta:

  • w Gruzji - GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu;
  • w Azerbejdżanie - AZN (azerskie manaty), 1 AZN = 2,33 PLN, na miejscu wymienić można EUR, USD oraz GEL, albo wypłacić AZN z bankomatu
 • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
 • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną (można też kupić na miejscu)
 • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL w Gruzji, ok. 20 AZN w Azerbejdżanie)
 • Bieżące informacje na temat regulacji covidowych: https://vaimetravel.com/covid-19-informacje
mapa