x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Sewanawank, Jezioro Sewan, Armenia

Objazdówka Gruzja i Armenia

Termin

08.06-17.06.2022

Liczba dni

9 DNI/10 NOCY

Wolne miejsca

7

Cena

610 EUR

ODWIEDŹ NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI KAUKAZU

Dwa najstarsze chrześcijańskie kraje, pełne niesamowitych widoków, pysznego jedzenia i życzliwych ludzi czekają na Was!
1
Tbilisi

Przylot do Tbilisi o 04:00, zakwaterowanie, czas na odpoczynek. Śniadanie, zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Zawitamy również do religijnego centrum Gruzji, starej stolicy Mcchety. Mccheta jest kolebką chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli (XI w.) i monastyr Dżwari (VI w.). Kolacja w restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.

2
Tbilisi - Kazbegi - Tbilisi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

3
Tbilisi - Bodbe - Signagi

Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazanską, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Powrót do Tbilisi, nocleg.

4
Tbilisi - Sewan

Po śniadaniu przejazd na granicę ormiańską, przekroczenie granicy. Na trasie zawitamy do klasztoru Hachpat (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd. Następnie jedziemy nad jezioro Sewan, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.). Odpoczynek, obiadokolacja, nocleg nad jeziorem.

5
Sewan - Erywań

Śniadanie, wyjazd do Erywania. zakwaterowanie. Zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e, do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Erewańskie Kaskady liczą 572 schodów, na pomocą których można wejść na samą górę i nacieszyć się pięknem miasta. Na górę wjechać można również schodami ruchomymi, znajdującymi się wewnątrz budynku. Wnętrza Kaskad służą miejscem ekspozycji sztuki współczesnej, urzęduje tu Muzeum Sztuki Cafesjiana. Po zwiedzaniu centrum miasta udamy się do Muzeum Ludobójstwa, miejsca upamiętniającego ofiary rzezi Ormian na początku XX wieku. Dzień zakończymy degustacją prawdziwego ormiańskiego koniaku oraz obiadokolacją. Nocleg w Erywaniu.

6
Erywań - Eczmiadzyn - przełęcz Selim - Tatew - Goris

Śniadanie, udajemy się do miasta Wagharszapat (Eczmiadzyn). Eczmiadzyn znany jest jako centrum religijne Armenii, właśnie tu została zbudowana pierwsza chrześcijańska katedra na świecie – kościół o tej samej nazwie. Według źródeł historycznych, budowanie kościoła zakończyło się w 303 r. i mimo licznych zniszczeń, katedra pozostała zachowana w niemal oryginalnym stanie, wpisana jest na listę UNESCO. W miasteczku Wagharszapat odwiedzimy również ruiny katedry Zwartnoc (VII w.), również wpisanej na listę UNESCO. Wyjazd w kierunku prowincji Sjunik. Po drodze przejeżdżamy przełęcz Sulema albo Selim (2410 m), gdzie zatrzymamy się, aby zajrzeć do tajemniczego karawanseraju, czyli schronu dla podróżujących wzdłuż Jedwabnego Szlaku kupców i handlarzy. Po krótkiej przerwie kontynuujemy naszą podróż w kierunku klasztoru Tatew. Po przybyciu na miejsce, dostaniemy się do klasztoru za pomocą kolejki linowej, zwanej "Skrzydła Tatewu", podróż kolejką potrwa ok. 20 minut. Klasztor Tatew to jeden z najbardziej majestatycznych zabytków sakralnych Armenii, wzniesiony został w IX wieku. Po zwiedzaniu przejedziemy do uroczego miasteczka Goris na obiadokolację i nocleg.

7
Goris - Geghard - Garni - Erywań

Śniadanie, wyjazd w kierunku stolicy. W okolicach Erywania zwiedzamy dwa unikatowe zabytki: klasztor Geghard, część którego jest wykuta w skale, a sam kościół zadziwią płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami, oraz pogańską świątynię Garni. Jest to bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia, zbudowana w stylu klasycznym w I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

8
Erywań - Wardzia - Achalcyche

Śniadanie. Wyjazd do Gruzji, przekroczenie granicy Bawra. Zwiedzanie skalnego miasta Wardzii. Jest to miasto wykute w skałach jeszcze w XII wieku. Kompleks składa się z około 3 tys. komnat, gdzie podczas najazdów Mongołów mogło się zmieścić około 60 tys. osób. Będziemy chodzić po małych, wąskich komnatach i przemieszczać się przez małe tunele, dzięki czemu poczujemy klimat tego magicznego miejsca. Nocleg i obiadokolacja w Wardzii lub Achalcyche.

9
Achalcyche - Bordżomi - Tbilisi

Śniadanie, przejazd do legendarnego uzdrowiska Bordżomi. Z miejscowości pochodzi słynna woda o tej samej nazwie, której będziemy mogli się napić prosto ze źródła podczas spaceru po bordżomskim parku zdrojowym. Po zwiedzaniu Bordżomi, ruszamy do stolicy. Dojazd do Tbilisi, pożegnalna obiadokolacja, nocleg.

10
Transfer na lotnisko

Śniadanie w formie paczek śniadaniowych, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Noclegi w hotelu 3* w Tbilisi, Erywaniu
Noclegi w agroturystyce w Wardzii/Achalcyche i nad Sewanem (pokoje z łazienkami)
Śniadania i obiadokolacje
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Degustację wina w Kacheti
Zwiedzanie rozlewni koniaku i degustacja w Erywaniu
Przejazd kolejką linową w Tbilisi i Tatewie
Transport 4×4 w Kazbegi
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany bus
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
Testu PCR potrzebnego na granicy ormiańsko-gruzińskiej
 • Trasa wycieczki: ok. 2400 km
 • Stopień trudności: łatwy
 • Potrzebne dokumenty: paszport
 • Warunki pogodowe:

  • w sezonie letnim - w terenach górskich ok. +20°C, w terenach nizinnych ok. +35°C;
  • w sezonie jesiennym - w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +30°C
 • Waluta:

  • w Gruzji - GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu;
  • w Armenii - AMD (ormiańskie dramy), 1 AMD = 0,008 PLN, na miejscu wymienić można EUR, USD oraz GEL, albo wypłacić AMD z bankomatu
 • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
 • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną (można też kupić na miejscu)
 • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL w Gruzji, ok. 2000 AMD w Armenii)
 • Bieżące informacje na temat regulacji covidowych: https://vaimetravel.com/covid-19-informacje
mapa