Ghebi

Off-road po gruzińsku

Termin

21.06-30.06.2021

Liczba dni

10 DNI/9 NOCY

Wolne miejsca

15

Cena

510 EUR

Przejażdżka po najpięknieszych górskich regionach - Racza i Chewi

W Gruzji mówimy, że tylko w górach jest wolność. Razem z nami możecie przekonać się w tym sami! Zapraszamy na zwiedzanie ukrytych wśród szczytów wiosek, rozległych dolin i świątyń w górach. Wszysko połączone z kosztowaniem pysznej gruzińskiej kuchni i wina.
1
21.06 - Kutaisi

Przylot do Kutaisi, zakwaterowanie w hotelu. Po krótkim wypoczynku udajemy się na zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta Kutaisi. Zobaczymy akademię Gelati (UNESCO), gdzie jeszcze w XI-XII wieku tłumaczyli największe dzieła filozofii greckiej, główną cerkiew pw. Matki Boskiej, która słynna jest z przepięknych kolorowych fresków, a na koniec odwiedzimy grób Dawida Budowniczego – najbardziej wybitnego króla Gruzji. Odwiedzimy również katedrę Bagrati (XI w.). Powitalna obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.

2
22.06 - Kutaisi - Ambrolauri

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wyjeżdżamy w kierunku jednego z najładniejszych górskich regionów Gruzji - Racza. Samochodami terenowymi wjedziemy na grzbiet Nakerala, który oddziela regiony Imereti i Racza i zatrzymamy się na przełęczy Cchradżwari (gruz. Dziewięć Krzyży) Aby dojść na samą górę, udamy się na krótki trekking (ok. 20-25 min) i ostatecznie znajdziemy się przy dziewięciu rozstawionych na skale krzyżach. Na miejscu dowiemy się, jaką legendę kryje to miejsce i nacieszymy się cudownymi widokami. Nasza dalsza droga prowadzi wzdłuż malowniczego jeziora Szaori (1132 m n.p.m.). Po drodze zwiedzanie dwóch perełek gruzińskiej architektury sakralnej - katedry Nikorcminda XI. w, która znana jest ze swoich bogato ozdobnych płaskorzeźb na fasadach i fresków wewnątrz katedry; oraz cerkwi Barakoni z XVII w. Po zwiedzaniu dojazd do miasteczka Ambrolauri, obiadokolacja, nocleg.

3
23.06 - Ambrolauri - Utsera - Ghebi - Oni

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Nasz off-road kontynuujemy w kierunku górnej Raczy. Region Racza zdecydowanie wyroźnia się swoimi widokami na góry Wielkiego Kaukazu, nietkniętą naturą i zagubionymi wśród szczytów wioskami. Tego dnia odwiedzimy wysokogórskie wioski Ghebi, Glola i Utsera. Ta ostatnia to kiedyś słynne uzdrowisko, obecnie możemy również skosztować wód mineralnych pochodzących z tej wioski. Po zwiedzaniu wiosek, przejeżdżamy na nocleg do miejscowości Oni. Obiadokolacja, nocleg.

4
24.06 - Oni - Kutaisi

Śniadanie, wykwaterowanie. Zanim opuścimy miasteczko Oni, udamy się na zwiedzanie cudownej synagogi, która ozdabia centrum miasta. Synagoga w Oni jest trzecią największą świątynią żydowskiej mniejszości w Gruzji, tuż po tbiliskiej i kutaiskiej sygagogach. Obecnie nieczynna, ale dostępna do zwiedzania. Dalej wracamy do okolic miasteczka Ambrolauri, aby udać się ma degustację unikatowego wina Chwanczkara (ხვანჭკარა). Szczep Chwanczkara jest typowo raczyńskim gatunkiem winogron, z którego powstaje półsłodkie aromatyczne czerwone wino, znaleźć prawdziwą Chwanczkarę można tylko tutaj, w Raczy. Po degustacji i zwiedzaniu marani, czyli winnicy, opuszczamy region Racza i przejeżdżamy do miasta Kutaisi na obiadokolację i nocleg.

5
25.06 - Kutaisi - Gori - Tbilisi

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Po zwiedzaniu Upliscyche, udajemy się do centrum miasta Gori, gdzie zobaczymy z zewnątrz dom-muzeum oraz pancerny wagon J. Stalina, który urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia właśnie w Gori. Dojazd do Tbilisi, zakwaterowanie, wolny czas. Obiadokolacja, nocleg w Tbilisi.

6
26.06 - Tbilisi - Mccheta - Ananuri - Kazbegi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Zwiedzanie starej stolicy Mcchety. Mccheta jest kolebką chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli (XI w.) i monastyr Dżwari (VI w.). Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu czeka na nas obiadokolacja, nocleg w Kazbegi.

7
27.06 - Kazbegi - Dolina Truso - Kazbegi

Śniadanie, przejazd samochodami terenowymi do doliny Truso, jest to jedno z najładniejszych miejsc w okolicy miejscowości Kazbegi. Dolina ciągnie się aż do granicy osetyjskiej i dotrzeć do samego końca można jak pieszo, tak i samochodami. W dolinie spotkać można pozostałości po niegdyś zamieszkałych wiosek, które teraz używane są tylko przez okolicznych pasterzy, szukających schronu w złą pogodę. Na samym końcu szlaku zobaczyć można dwa monastyry: męski i trochę dalej, żeński, które praktycznie odcięte są od cywilizacji, a szczególnie zimą, kiedy droga tu robi się nieprzejezdna. W tym pięknym miejscu zatrzymamy się na lekki trekking. Po spacerze w pięknych okolicznościach przyrody, powrót do Kazbegi, obiadokolacja, nocleg.

8
28.06 - Kazbegi - Dżuta - Tbilisi

Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd samochodami terenowymi w kierunku zabytkowej wioski Dżuta (łączna trasa ok 20 km), po drodze towarzyć nam będą przepiękne widoki. Przystanek we wsi Sno, która znana jest jako miejsce urodzenia gruzińskiego patriarchy Ilii II, oraz ze swoich źródeł wód mineralnych. Dojazd do wioski Dżuta, jeśli pozwoli czas, krótki trekking. Powrót do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

9
29.06 - Tbilisi - Kutaisi

Śniadanie. Od rana zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Po zwiedzaniu wyjazd do miasta Kutaisi, pożegnalna obiadokolacja, nocleg.

10
30.06 - Transfer na lotnisko

Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Nocleg w hotelach 3* w Tbilisi, Kutaisi
Nocleg w agroturystykach w regionie Racza i Kazbegi
Śniadania i obiadokolacje z winem
Transport 4x4 w Raczy i Kazbegi
Bilety wstępu
Degustację wina
Przejazd kolejką w Tbilisi
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany minibus
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
  • Trasa wycieczki: ok. 1700 km
  • Stopień trudności: łatwy
  • Potrzebne dokumenty: dowód osobisty lub paszport
  • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +28°C
  • Waluta: GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD albo wypłacić GEL z bankomatu
  • Ubiór: lekki, sportowe buty na ewentualny trekking, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, płaszcz przeciwdeszczowy, chusta (panie obowiązują się do mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
  • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną w Gruzji (można też kupić na miejscu)
  • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL)
mapa