x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Wioska Ghebi, Górna Racza, Gruzja

Off-road po gruzińsku

Termin

29.07-05.08.2023

Liczba dni

7 DNI/8 NOCY

Wolne miejsca

15

Cena

530 EUR

Przejażdżka po najpięknieszych górskich regionach - Racza i Chewi

W Gruzji mówimy, że tylko w górach jest wolność. Razem z nami możecie przekonać się w tym sami! Zapraszamy na zwiedzanie ukrytych wśród szczytów wiosek, rozległych dolin i świątyń w górach. Wszystko połączone z skosztowaniem pysznej gruzińskiej kuchni i wina.
1
Kutaisi

Przylot do Kutaisi, późna kolacja, nocleg w Kutaisi.

2
Kutaisi - Ambrolauri

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wyjeżdżamy w kierunku jednego z najładniejszych górskich regionów Gruzji - Racza. Samochodami terenowymi wjedziemy na grzbiet Nakerala, który oddziela regiony Imereti i Racza i zatrzymamy się na przełęczy Cchradżwari (gruz. Dziewięć Krzyży), z której podziwiać można cudowne widoki na region Imereti. Nasza dalsza droga prowadzi wzdłuż malowniczego jeziora Szaori (1132 m n.p.m.). Po drodze zwiedzanie dwóch perełek gruzińskiej architektury sakralnej - katedry Nikorcminda (XI w.), która znana jest ze swoich bogato ozdobnych płaskorzeźb na fasadach i fresków wewnątrz katedry; oraz cerkwi Barakoni z XVII w. Po zwiedzaniu dojazd do miasteczka Ambrolauri, obiadokolacja połączona z degustacją tradycyjnego wina Chwanczkara, nocleg.

3
Ambrolauri - Górna Racza - Kutaisi

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Nasz off-road kontynuujemy w kierunku górnej Raczy. Region Racza zdecydowanie wyróżnia się swoimi widokami na góry Wielkiego Kaukazu, nietkniętą naturą i zagubionymi wśród szczytów wioskami. Tego dnia odwiedzimy wysokogórskie wioski Ghebi, Glola i Utsera. Ta ostatnia to kiedyś słynne uzdrowisko, obecnie możemy również skosztować wód mineralnych pochodzących z tej wioski. Po zwiedzaniu wiosek, przejeżdżamy do miejscowości Oni, gdzie znajduje się największa synagoga Gruzji. Powrót do Kutaisi, obiadokolacja, nocleg.

4
Kutaisi - Tbilisi

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do stolicy kraju - Tbilisi. Zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Wieczorem kolacja z muzyką na żywo, nocleg w Tbilisi.

5
Tbilisi - Mccheta - Ananuri - Kazbegi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Zwiedzanie starej stolicy Mcchety. Mccheta jest kolebką chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli (XI w.) i monastyr Dżwari (VI w.). Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu czeka na nas obiadokolacja, nocleg w Kazbegi.

6
Kazbegi - Dolina Truso - Kazbegi

Śniadanie, przejazd samochodami terenowymi do doliny Truso, jest to jedno z najładniejszych miejsc w okolicy miejscowości Kazbegi. Dolina ciągnie się aż do granicy osetyjskiej i dotrzeć do samego końca można jak pieszo, tak i samochodami. W dolinie spotkać można pozostałości po niegdyś zamieszkałych wiosek, które teraz używane są tylko przez okolicznych pasterzy, szukających schronu w złą pogodę. Na samym końcu szlaku zobaczyć można dwa monastyry: męski i trochę dalej, żeński, które praktycznie odcięte są od cywilizacji, a szczególnie zimą, kiedy droga tu robi się nieprzejezdna. W tym pięknym miejscu zatrzymamy się na lekki trekking. Dalej wyjazd samochodami terenowymi w kierunku zabytkowej wioski Dżuta (łączna trasa ok 20 km), po drodze towarzyszyć nam będą przepiękne widoki. .Po spacerze w pięknych okolicznościach przyrody, powrót do Kazbegi, obiadokolacja, nocleg.

7
Kazbegi - Gori - Kutaisi

Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd z Kazbegi, przejazd do miasta Gori. Zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Po zwiedzaniu Upliscyche, udajemy się do centrum miasta Gori, gdzie zobaczymy z zewnątrz dom-muzeum oraz pancerny wagon J. Stalina, który urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia właśnie w Gori. Dojazd do Kutaisi, zakwaterowanie, obiadokolacja.

8
Kutaisi

Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Kutaisi. Transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Nocleg w hotelach 3* w Tbilisi, Kutaisi (pokoje dwuosobowe)
Nocleg w agroturystykach w regionie Racza, Kazbegi (pokoje dwuosobowe, z łazienkami)
Śniadania i obiadokolacje z winem
Transport 4x4 w Raczy i Kazbegi
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Degustację wina
Przejazd kolejką linową w Tbilisi
Usługi polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy klimatyzowany minibus
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
  • Dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 90 EUR
  • Trasa wycieczki: ok. 1500 km
  • Stopień trudności: łatwy
  • Potrzebne dokumenty: dowód osobisty lub paszport
  • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +28°C
  • Waluta: GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,15 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD albo wypłacić GEL z bankomatu
  • Ubiór: lekki, sportowe buty na ewentualny trekking, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, płaszcz przeciwdeszczowy, chusta (paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
  • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną w Gruzji (można też kupić na miejscu)
  • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL)
  • Bieżące informacje na temat regulacji covidowych: https://vaimetravel.com/covid-19-informacje
mapa