x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Tbilisi

Tbilisi - historia w nazwach

Termin

Kwiecień - Listopad 2021

Min. liczba miejsc

1

Cena

60 EUR

Spacer po nieznanych zakątkach starego Tbilisi

1
Plac wolności

Spotkanie na placu Wolności. Stąd zaczniemy nasz spacer po zakątkach starego Tbilisi, a towarzyszyć nam będą stare fotografie miasta. Zanim ruszymy dalej, przypatrzymy się ciekawym XIX-wiecznym budynkom, takim, jak np. stary ratusz miejski, oraz poznamy historię tego placu, serca miasta.

2
Baratashvili i mury miejskie

Spacer kontynuujemy ulicą Puszkina aż do szerokiej ulicy Barataszwili. Są to już obrzeża starego miasta, gdyż tutaj zobaczyć możemy fragmenty murów miejskich z XVI wieku, które kiedyś otaczały sporą część starego Tbilisi. Zatrzymamy się, aby poznać historię tej ulicy, zabytkowych domków oraz opowieści, jak ta część miasta zmieniła się na przestrzeni wieków.

3
Ulice Srebrna i Złotnika

Wkraczamy w sam środek starego miasta, który dzisiaj nie jest częstym punktem zwiedzania, ale mimo wszystko kryje bardzo ciekawe historie. Ulice Srebrna (Wercchlis kucza) oraz Złotnika (Okromczedlis kucza) były kiedyś centrami tbiliskiego przemysłyu jubilerskiego, znajdowały się tutaj rzędy sprzedawców srebra i złota. Stare zdjęcia Tbilisi dobrze pokazują, jak te uliczki były pełne życia, były tłoczne i gwarne. Na miejscu dowiemy się kim byli "hamkarzy", dlaczego nosili przy sobie srebrny pasek i jak doszło do konfliktu z Niemcami.

4
Ulica Kote Apkhazi (Leselidze)

Wychodzimy na ulicę Kote Apchazi, albo inaczej ulicę Leselidze. Jest to jedna z najbardziej znanych uliczek starego miasta, znaleźć można tutaj wszelkie pamiątki, sklepy z gruzińskimi winami, które oferują darmowe degustacje oraz stragany ze słodyczami i przyprawami. Ulica ta łączy Plac Wolności z Meidani, czyli tz. rynkiem miasta Tbilisi. Ulica Kote Apchazi kilka razy zmieniała swoją nazwę - w XIX w. to miejsce znane było, jako Ormiański Bazar, gdzie nabyć można było wszelką broń i futra, w I połowie XX w. wprowadzona została nazwa Leselidze, na cześć gruzińskiego generała radzieckiej armii Konstantine Leselidze, a w 2006 roku ulica przyjęła swoją aktualną nazwę - Kote Apchazi. Na ulicy Kote Apchazi wraz z gruzińskimi cerkwiami, znajdują się kościół katolicki oraz synagoga.

5
Karawanseraj

Z ulicy Kote Apchazi skręcamy na równoległą uliczkę Sioni z katedrą o tej samej nazwie i seminarium duchownym. Oprócz zabytków sakralnych, na ulicy Sioni znajduje się Muzeum Historii Miasta Tbilisi Karwasla. Muzeum to ciekawe jest nie tylko z powodu wystaw opowiadających o powstaniu, rozwoju i historii starego Tbilisi, ale również dlatego, że budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, kiedyś pełnił funkcję karawanseraju, czyli zajezdnego domu dla kupców i ich karawan z dalekiego wschodu. Odwiedzimy muzeum*, aby dowiedzieć się więcej o stolicy. *Bilety dodatkowo płatne - 5 GEL

6
Bawełniane i Żelazne Rzędy

Wychodząc z Muzeum znajdujemy się przed imprezowymi uliczkami z wieloma restauracjami, barami i klubami. Ulice Chardina i "Bawełniane Rzędy" nigdy nie śpią - zawsze jest pełno ludzi. W starym Tbilisi te miejsca również nie narzekały na brak klientów, ale z innego powodu - otóż uliczki te również były miejscami do handlu, kupić można było tutaj bawełnę, wełnę i inne materiały. Tuż obok znajduje się ulica Żelazne Rzędy, na której, jak sama nazwa wskazuje, powstawały warsztaty metalowe oraz trwała sprzedaż sprzętu metalowego lub surowców żelaza.

7
Meidani

Wychodzimy na rynek Meidani. Meidani to obecnie najlepiej zachowany plac starego Tbilisi, z którego możemy zobaczyć twierdzę Narikala, cerkiew Metechi po drugiej stronie rzeki Mtkwari oraz ruiny twierdzy-pałacu królowej Daredżan. Meidani było głównym targowiskiem miasta, liczne stragany z przeróżnymi towarami rozstawione były po całym placu. Stara nazwa placu brzmi, jako Plac Więzienny, co związane było z istnieniem więzienia przy cerkwi Metechi. Ostateczna nazwa Meidani zakorzeniła się w 1800 roku.

8
Ulica malarzy i mistrzów farb

Z Meidani przemieszczamy się na ulicę Samghebro, w tłumaczeniu na polski - ulicę "malarską". Tutaj już w XVIII wieku funkcjonowały manufaktury, które zajmowały się przygotowaniem farb oraz malowaniem. Według zapisek o życiu starego Tbilisi, na ulicy Malarskiej znaleźć można było najlepszych fachowców w branży. Większość kamienic, które obecnie ozdabiają tę ulicę, są oryginalne, po niewielkiej renowacji.

9
Metechi

Naszym kolejnym punktem będzie cerkiew Metechi. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na twierdzę Narikala i starówkę miasta, ale kiedyś Metechi pełniło też inną funkcję. Do początku XX wieku, obok cerkwi znajdowało się więzienie, otoczone potężnym murem. Ani więzienia, ani muru dziś już nie ma, ale stare fotografie pomogą nam lepiej przedstawić obraz tego miejsca. Obecna cerkiew Metechi pochodzi z XIII wieku, a obok możemy zobaczyć pomnik założyciela miasta Tbilisi, króla Wachtanga Gorgasali.

10
Ulica Winna

Po zwiedzaniu Metechi schodzimy w okolice placu Europejskiego. Tutaj znajdujemy się na rozwidleniu dróg. Szczególnie ciekawi nas jedna ulica, która prowadzi pod górkę, do historycznej dzielnicy Awlabari. Nazywa się ulica "podjazdem" Wina. Nazwa ulicy nie wzięła się znikąd, było to miejsce dostawy i rozładunku wina, które sprowadzano z regionu Kacheti. Z racji tego, że dzielnica ta znajduje się na wschodzie miasta, czyli w kierunku Kacheti, było to bardzo wygodne miejsce na zatrzymanie się z wozami. Dowiemy się jaką rolę odegrali Niemcy w polepszeniu smaku gruzińskiego wina.

11
Plac Bukszpanu lub Targ Słomy

Dziś zwany placem Europejskim, kiedyś był placem, gdzie zatrzymywali się kupcy, handlarze tbiliscy i przyjezdni, w tym podróżujący ze wschodu. Często środkiem lokomocji takich handlarzy były wielbłądy, i wtedy, kiedy właściciele zwierząt udawały się na noclegi do pobliskich karawanserajów, wielbłądy przywiązywane i zostawiane były właśnie tutaj, a z racji tego, że karmiono je bukszpanem, miejsce to zyskało nazwę "Plac Bukszpanu". Alternatywna nazwa placu brzmi, jako "plac/targ słomy", co również jest związane z pokarmem dla bydła.

12
Twierdza Narikala

Na chwilę zapominamy stare Tbilisi i korzystając z nowoczesnych technologii, czyli kolejki linowej, wjeżdżamy na twierdzę Narikala. Twierdza Narikala od początków historii miasta była najważniejszym obronnym punktem Tbilisi, wiele razy niszczona i odbudowywana. Z Narikali zobaczyć można całe stare Tbilisi i nie tylko.

13
Abanotubani

Z twierdzy Narikala schodzimy pieszo do historycznej dzielnicy łaźni Abanotubani. Po drodze miniemy Meczet, a po zejściu na dół, znajdziemy się wśród słynnych łaźni siarkowych, które od momentu powstania cieszą się ogromną popularnością, i co więcej - nawet założenie miasta Tbilisi związane jest z tymi gorącymi źródłami.

14
Zakończenie zwiedzania

W dzielnicy łaźni zakończymy naszą pół wirtualną, pół realną podróż po starym Tbilisi.

Cena zawiera
Obslugę polskojęzycznego przewodnika po Tbilisi
Cena nie zawiera
Posiłków i napojów nie zawartych w programie
Biletu wstępu do Muzeum Historii Tbilisi - ok. 2 EUR
Biletu na przejazd kolejką linową - ok. 1 EUR

CENNIK
Cena wycieczki rozkłada się równomiernie na liczbę osób w grupie (np. przy grupie 10 os. - 6 EUR/os, przy grupie 5 os. - 12 EUR/os, przy 2 os. - 30 EUR/os.)

  • Trasa do przejścia: ok. 5 km
  • Długość wycieczki: ok. 4-5 godzin
  • Stopień trudności: łatwy
  • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, paniom zalecane jest mieć przy sobie nakrycie głowy na przypadek odwiedzania świątyń
  • Koszt wycieczki jest jednakowy dla następującej liczby osób: min. 1 osoba - max. 10 osób

Autor zdjęcia: Levan Avlabreli

mapa