x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Tbilisi

Tbilisi - serce Gruzji

Termin

Lipiec - Grudzień 2021

Min. liczba miejsc

1

Cena

100 EUR

Spacer po zakątkach starego Tbilisi

1
Most Metechi i król Wachtang Gorgasali

Zwiedzanie Tbilisi rozpoczniemy przy zabytkowej cerkwi Metechi, tuż obok pomnika założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. Na miejscu dowiemy się legendy o powstaniu miasta Tbilisi oraz, co nazwa naszej stolicy oznacza.

2
Przejazd kolejką linową

Tbilisi położone jest na wzgórzach, co daje nam aż kilka punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Na jeden z takich punktów, a mianowicie na miejską twierdzę Narikala, wjedziemy kolejką linową.

3
Matka Gruzja

Będąc na wzgórzu twierdzy Narikala, oprócz podziwiania cudownych widoków na miasto i na tbiliski ogród botaniczny, warto zrobić spacer wzdłuż ścieżki prowadzącej do Matki Gruzji - 30-metrowego posągu kobiety ubranej w gruziński strój ludowy, która jest symbolem Gruzji, i wszystkich gruzińskich kobiet.

4
Twierdza Narikala

Kontynuując spacer, docieramy do murów miejskiej twierdzy Narikala. Twierdza w tym miejscu powstała jeszcze w V wieku, tuż po założeniu miasta Tbilisi, ale ostateczną swoją formę i nazwę uzyskała dopiero w XVI-XVII. Twierdza Narikala od początków historii miasta była najważniejszym obronnym punktem Tbilisi, wiele razy niszczona i odbudowywana. Wejdziemy na twierdzę za pomocą podjazdu konnego, używanego aż do początku XX wieku.

5
Abanotubani - dzielnica łaźni

Z twierdzy Narikala schodzimy pieszo do historycznej dzielnicy łaźni Abanotubani. Po drodze miniemy Meczet, a po zejściu na dół, znajdziemy się wśród słynnych łaźni siarkowych, które od momentu powstania cieszą się ogromną popularnością, i co więcej - nawet założenie miasta Tbilisi związane jest z tymi gorącymi źródłami.

6
Meidani

Wychodzimy na rynek Meidani. Meidani to obecnie najlepiej zachowany plac starego Tbilisi, z którego możemy zobaczyć twierdzę Narikala, cerkiew Metechi po drugiej stronie rzeki Mtkwari, oraz ruiny twierdzy-pałacu królowej Daredżan. Meidani było głównym targowiskiem miasta, liczne stragany z przeróżnymi towarami rozstawione były po całym placu. Stara nazwa placu brzmi, jako Plac Więzienny, co związane było z istnieniem więzienia przy cerkwi Metechi. Ostateczna nazwa Meidani zakorzeniła się w 1800 roku.

7
Francuskie uliczki Chardina

Z rynku Meidani udajemy się w kierunku imprezowych uliczek z wieloma restauracjami, barami i klubami. Ulice Chardina i "Bawełniane Rzędy" nigdy nie śpią - zawsze jest pełno ludzi. W starym Tbilisi te miejsca również nie narzekały na brak klientów, ale z innego powodu - otóż uliczki te również były miejscami do handlu, kupić można było tutaj bawełnę, wełnę i inne materiały. Obecną nazwę uliczki zyskały dzięki francuskiemu podróżnikowi Chardinowi, który spędził sporą część swojego życia właśnie w Tbilisi.

8
Tamada z rogiem i Konka

Na końcu uliczek Chardina widzimy pomnik człowieka trzymającego róg. Jest to Tamada, symbol gruzińskiej biesiady, supry. Skąd on tam się wziął i jaką pełni funkcję przy gruzińskich stole, dowiemy się na miejscu. Niedaleko tamady zobaczyć można stare drewniane wagony - jest to "konka", inaczej konny tramwaj, który był bardzo popularnym środkiem transportu w starym Tbilisi.

9
Katedra Sioni

Naszym kolejnym punktem będzie katedra Sioni, która znajduje się w pobliżu Seminarium Duchownego oraz Karawanseraju - Muzeum Historii Miasta Tbilisi. Katedra Sioni kiedyś pełniła funkcję głównej świątyni kraju i nabożeństwa tu odprawiane były przez samego patriarchę gruzińskiej cerkwi prawosławnej.

10
Szklany most i uliczki Starego Tbilisi

Spacer po starym Tbilisi trwa, i w najbardziej niespodziewanym momencie, za kolejnym rogiem, ukazuje się nam Most Pokoju, wielka szklana konstrukcja. Jest to piesza kładka, która przedostać się można na drugi brzeg rzeki Mtkwari. Z mostu rozpościera się cudowny widok na twierdzę Narikala i kolorowe domki pod nią.

11
Uliczka malarzy i Krzywa wieża

Wąskie uliczki starego Tbilisi już prawię się kończą, ale przed końcem, została nam jeszcze jedna urocza uliczka z wystawionymi na zewnątrz obrazami, malowanymi magnesami i innymi artystycznymi pamiątkami. Na końcu tej uliczki znajdziemy Krzywą Wieżę, wieżę zegarową, i jeśli trafimy tam o pełnej godzinie, aniołek mieszkający w wieży, ujawni się i ogłosi nam godzinę dzwoniąc w dzwon.

12
Cerkiew Anczischati

Przed wyjściem z terenów starego miasta, został nam jeden zabytek, prawdopodobnie najważniejszy, bo najstarszy. Na samych obrzeżach starego Tbilisi, leży cerkiew Anczischati, najstarsza cerkiew miasta, zbudowana w VII wieku. Anczischati miała ciężką historię. m.in. została przerobiona na łaźnię publiczną w czasach ZSRR, ale odzyskała swoją funkcję w 90'. Jest to wspaniały obiekt sakralny, pełen zabytkowych ikon i relikwii.

13
Plac Wolności

Wychodzimy z starego Tbilisi, mijamy mur miejski i wkraczamy w nowoczesne, tętniące życiem Tbilisi. Nasze zwiedzanie kończymy na placu Wolności. Jest to serce miasta Tbilisi, kiedyś plac Lenina, jeszcze wcześniej Plac Erywański, a od 90 lat - plac Wolności. Na głównym placu miasta podziwiać można XIX-wieczny ratusz oraz kolumnę z posągiem Świętego Jerzego, patrona kraju.

Cena zawiera
Obslugę polskojęzycznego przewodnika po Tbilisi
Bilet za przejazd kolejką linową
Cena nie zawiera
Posiłków i napojów nie zawartych w programie

CENNIK
Cena wycieczki - 100 eur (niezależnie od tego, ile osób będzie w grupie)

  • Trasa do przejścia: ok. 5 km
  • Długość wycieczki: ok. 4-5 godzin
  • Stopień trudności: łatwy
  • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, paniom zalecane jest mieć przy sobie nakrycie głowy na przypadek odwiedzania świątyń
  • Koszt wycieczki jest jednakowy dla następującej liczby osób: min. 1 osoba - max. 10 osób
mapa