x
COVID-19

Informacje dotyczące wjazdu do Gruzji

WIĘCEJ
Dolina Alazani, Kachetia

Święto winobrania

Termin

09.09-16.09.2021

Liczba dni

7 DNI/8 NOCY

Wolne miejsca

13

Cena

530 EUR

rtweli w gruzji - winogrona, kuchnia, wino

Rtweli, czyli winobranie, to najważniejszy okres w życiu regionu Kacheti. Udział w zbieraniu winogron, przygotowanie się do robienia pierwszego młodego wina, poznanie tajemnic gruzińskiej kuchni i winiarstwa to niezapomniane przeżycia.
1
09.09 - Kutaisi – Tbilisi

Przylot do Kutaisi, odbiór z lotniska. Zakwaterowanie, Powitalna kolacja . Nocleg w Kutaisi.

2
10.09 - Kutaisi - Gori - Tbilisi

Śniadanie, wyjazd z kierunku Tbilisi. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Po zwiedzaniu Upliscyche, udajemy się do centrum miasta Gori, gdzie zobaczymy z zewnątrz dom-muzeum oraz pancerny wagon J. Stalina, który urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia właśnie w Gori. Dojazd do Tbilisi, zakwaterowanie. Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym, nocleg w Kutaisi.

3
11.09 - Tbilisi

Śniadanie, zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati VII w. Następnie przejedziemy do miejscowości Mccheta (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa w Gruzji, właśnie tu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo jako państwową religię. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli (XI w.) i monastyr Dżwari (VI w.). Powrót do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

4
12.09 - Tbilisi - Kacheti

Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańska, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Nocleg w Telawi.

5
13.09 - Kacheti

Śniadanie. Czas na winobranie! Winobranie, inaczej rtweli, jest zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w Gruzji i, szczególnie, w Kacheti. My będziemy mieć okazję brać udział w tym święcie zbiorów winogron. Czeka na nas zbieranie winogron oraz nauka całego procesu robienia wina gruzińskiego: ugniatanie winogron, nalewanie soku do kwewri, amfor, w których gruzińskie wino się fermentuje i dojrzewa. Doświadczony lokalny winiarz odkryje nam tajemnice unikatowej gruzińskiej metody robienia wina, która wpisana jest na listę UNESCO. Zajmiemy się również gotowaniem – krótkie warsztaty kulinarne wypiekania chleba gruzińskiego oraz przygotowania czurczcheli (słodycze gruzińskie). Zakończymy wszystko chojną suprą (biesiada), nocleg w Telawi lub okolicach.

6
14.09 - Kacheti - Tbilisi

Śniadanie. Zwiedzanie największej katedry regionu – katedry Alawerdi (XII w.). Wyjazd do rozlewni wina Kindzmarauli, gdzie zobaczymy jak wygląda produkcja wina na większą skalę od wewnątrz, oczywiście czeka na nas również degustacja firmowych win, oraz możliwość zakupu alkoholi w firmowym sklepie. Następnie czeka na nas degustacja wina oraz bimbru gruzińskiego, czaczy, która odbędzie się podczas wizyty w jednej z najciekawszych winnic regionu – Chareba (ხარება), która ukryta w wydrążonych w skale kilku kilometrowych tunelach i robi imponujące wrażenie. Po degustacji wyjazd do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

7
15.09 -Tbilisi – Kazbegi –Tbilisi

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

8
16.09 - transfer na lotnisko

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w kierunku zachodniej części kraju. Dojazd do Kutaisi, zwiedzanie miasta oraz monastyr i akademia Gelati (UNESCO, XII w.), Pożegnalna obiadokolacja. Transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Cena zawiera
Noclegi w hotelach 3* w Tbilisi, Kutaisi
Nocleg w agroturystyce w Telawi (pokoje z łazienkami)
Śniadania i obfite obiadokolacje z winem
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Przejazd kolejką linową w Tbilisi
Degustacje wina
Udzial w winobraniu
Warsztaty kulinarne
Transport 4×4 w Kazbegi
Obsługę polskojęzycznego przewodnika
Transport – komfortowy minibus
Test PCR na trzeci dzień po przylocie do Gruzji
Cena nie zawiera
Biletu lotniczego
Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
  • Trasa wycieczki: ok. 1400 km
  • Stopień trudności: łatwy
  • Potrzebne dokumenty: dowód osobisty lub paszport
  • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +18°C, w terenach nizinnych ok. +27°C
  • Waluta: GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu
  • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń), wygodna odzież do pracy w winnicy (zbieranie winogron)
  • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną w Gruzji (można też kupić na miejscu)
  • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL)
  • Bieżące informacje na temat regulacji covidowych: https://vaimetravel.com/covid-19-informacje
mapa