FAQ

  • by admin
  • by Lut 12, 2018
  • in FAQ
  • comments ( 0 )

Czy w Gruzji jest bezpiecznie?
Tak! Może słyszałeś/łaś coś o wojnie z Rosją, o konflikcie domowym, ale to wszystko było bardzo dawno temu. W Gruzji teraz jest bardzo bezpiecznie i jest to kraj bardzo turystyczny, statystyki pokazują, że w roku 2017 Gruzję odwiedziło 7 mln. ludzi, czyli przyjechało dwa razy więcej ludzi, niż mieszka w Gruzji.

Kiedy najlepiej przyjechać do Gruzji?
Sezon turystyczny w Gruzji zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do października – oczywiście nie biorąc pod uwagę sezon narciarski od grudnia do marca. Lato w Gruzji jest bardziej gorące niż w Polsce. Średnia temperatura latem 30°C, a w sierpniu temperatura czasami nawet przekracza 35°C. Należy również pamiętać, że klimat jest zróżnicowany – w zachodniej części kraju jest subtropikalny, we wschodniej suchy i umiarkowany. Oprócz tego, Gruzja jest otoczona górami, gdzie, wiadomo temperatura jest niższą, niż w regionach znajdujących się niżej.

Jak się ubrać jadąc na wycieczkę?
Weź wygodnie ubrania, zapomnij o wszystkich bzdurnych blogach, które mówią, że masz zakrywać ramiona czy kolana, ubierz tak, jak będzie Ci wygodnie. Tylko pamiętaj, że często będziemy w górach, więc jakieś ciepłe ubrania też się przydadzą, a do tego wygodne buty, na wszelki wypadek miej przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy. Paniom warto mieć przy sobie chustę na głowę, aby wejść do gruzińskich cerkwi. Najczęściej przy świątyniach można chusty pożyczyć, ale zawsze można mieć swoją.

Lepiej zabierać euro czy dolary?
Nie ma znaczenia, ale pamiętaj nie wymieniać złotówek/dolarów/euro na gruzińskie lari w Polsce, w Gruzji jest dużo lepszy kurs. Pamiętaj również, że jak już bierzesz dolary, weź te nowsze – w Gruzji we większości kantorów nie wymienisz dolarów starszego wydania, niż rok 2011.

Ile pieniędzy zabierać ze sobą? Czy Gruzja to tani kraj?
Ceny są porównywalne do Polski. Przelicznik wygląda następująco, 1 lari (nasza waluta) to 1,44 zł. Cena pamiątek wariują od jednego lari do kilkunastu. Butelkę dobrego wina kupimy jakoś za 15-20 lari i wyżej. Piwa/kawy w mieście napijemy się za 6-7 lari. W naszych wycieczkach, wszystkie obiadokolacje, śniadania i wejście do wszystkich obiektów zwiedzania są wliczone w cenę.

Czy wziąć jakieś leki?
Pamiętaj, że w Gruzji jest inna flora bakteryjna i każdy żołądek reaguje na nią inaczej, więc weź ze sobą jakiś lek na ewentualne problemy żołądkowe. Jak zapomnisz, nie martw się, apteki są wszędzie, a większość leków w Gruzji kupujemy bez recepty. Aby uniknąć problemów na lotnisku, sprawdź czy w Twojej apteczce nie ma leków, zawierających kodeinę. Kodeina jest zaliczana w Gruzji do środków narkotycznych i jej wwóz do kraju, w dowolnej postaci, jest zakazany.

Jakie dokumenty są wymagane przy przekroczeniu granicy? 
Od trzech lat obywatele krajów strefy Schengen mogą wjeżdżać do Gruzji mając przy sobie jedynie dowód osobisty, ważny przez co najmniej 3 mies. od daty przekroczenia granicy gruzińskiej. Oczywiście miłośnicy podróżniczych pieczątek mogą wziąć paszport.

Gdzie znaleźć tanie połączenia do Gruzji?
Wizzair:
Z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Gdańska, a od września 2019 roku już z Krakowa i Poznania, kilka razy w tygodniu są loty do Kutaisi, do zachodniej części kraju.
Wizzair lata również z Berlina do Kutaisi.
Sprawdź tu

Polskie Linie Lotnicze
Latem LOT z Warszawy do Tbilisi lata prawie codziennie!
Sprawdź tu

Ukraińskie Linie Lotnicze
Lot codziennie, z Warszawy do Tbilisi z przesiadką w Kijowie. Loty Ukraińskich Linii Lotniczych można znaleźć również z Krakowa do Tbilisi.
Sprawdź tu


Masz inne pytania? Napisz do nas!