INFORMACJE

JAK DZIAŁAMY

Vaime Travel

Vaime Travel jest zarejestrowaną w Gruzji Spółką z Ograniczoną Odpowiedzialnością, która zajmuje się organizacją różnego rodzaju wycieczek objazdowych po Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.

Bilety lotnicze

Zakup biletów lotniczych pozostawiamy Wam, ale od momentu przylotu aż do ostatniego dnia wycieczki będziecie w całości pod naszą opieką. Oczywiście, jeśli będzie potrzebna nasza asysta przy poszukiwaniu i kupnie biletów, służymy pomocą.

Płatność

Płatność za nasze wycieczki pobieramy w USD lub EUR, obowiązuje przedpłata w wys. 30% całkowitej kwoty. Reszta płatności powinna być uregulowana przelewem na firmowe konto walutowe, wystawiamy także faktury w j. polskim.

Dopasowane programy

Oprócz programów podanych na stronie, możliwe jest zorganizowanie wycieczki indywidualnej. Jeśli nie pasują Wam terminy lub program, nie chcecie dołączać do innej grupy - napiszcie do nas, zorganizujemy coś specjalnie dla Was.

Terminy

Jeżeli nie pasują Wam podane terminy, chcecie przyjechać lub wyjechać wcześniej, dolecieć do innego miasta niż podane, po prostu dajcie nam znać, bez problemów zorganizujemy transport, lub odbierzemy z lotniska.

Noclegi

Nasze wyprawy mogą zawierać noclegi w pensjonatach rodzinnych, prowadzonych przez lokalnych mieszkańców (wg. programu). Dzięki temu, cały czas mamy kontakt z miejscowymi, lepiej poznajemy ich kulturę, życie codzienne i tradycje. W miastach typu Tbilisi, Batumi, Kutaisi zazwyczaj nocujemy w hotelach 3*. Śpimy w pokojach dwuosobowych, pokój jednoosobowy dostępny jest w przypadku dopłaty.

FAQ

Tak! Może słyszałeś/łaś coś o wojnie z Rosją, o konflikcie domowym, ale to wszystko było bardzo dawno temu. W Gruzji teraz jest bardzo bezpiecznie i jest to kraj bardzo turystyczny. Statystyki pokazują, że od roku 2017 Gruzję odwiedza 7-9 mln. osób rocznie, czyli dwa razy więcej ludzi, niż mieszka w Gruzji!

Sezon turystyczny w Gruzji zaczyna się na początku kwietnia i trwa do października – oczywiście nie biorąc pod uwagę sezon narciarski od grudnia do marca. Lato w Gruzji jest bardziej gorące niż w Polsce. Typowa dla gruzińskiego lata temperatura to 30°C, a w sierpniu czasami nawet przekracza 35°C. Należy również pamiętać, że klimat jest zróżnicowany – w zachodniej części kraju jest klimat subtropikalny, we wschodniej suchy i umiarkowany. Oprócz tego, Gruzja jest otoczona górami, gdzie, wiadomo temperatura jest niższa, niż w regionach znajdujących się niżej.

Ze względu na wysoki poziom zróżnicowania terenu, klimat w Gruzji jest bardzo różnorodny. W zachodniej części kraju, bliżej wybrzeża Morza Czarnego występuje klimat subtropikalny, co powoduje największy w kraju poziom opadów rocznie (4000 mm), natomiast wschodnia część kraju charakteryzuje się suchym umiarkowanym klimatem z małą ilością opadów (200 mm). Temperatura w upalne lata może sięgać +35°C lub wyżej. Zimy są łagodne, w nizinnych częściach Gruzji temperatura nie spada poniżej -8°C , natomiast w górach Wielkiego Kaukazu występują surowe zimy z mrozami do -20°C i dużą ilością śniegu, co pozwala na funkcjonowanie w Gruzji ośrodków narciarskich. Roślinność również bardzo się różni: na zachodzie rosną figi, palmy, laury, oliwki, cytrusy, kiwi i inne rośliny śródziemnomorskie; na wschodzie natomiast uprawiane są winogrona na większą skalę.

 

Weź wygodnie ubrania, zapomnij o wszystkich bzdurnych blogach, które mówią, że masz zakrywać ramiona czy kolana, ubierz tak, jak będzie Ci wygodnie. Tylko pamiętaj, że będziemy też w górach, więc jakieś ciepłe ubrania też się przydadzą, a do tego wygodne buty. Na wszelki wypadek miej przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy. Paniom warto mieć przy sobie chustę do nakrycia głowy, aby wejść do gruzińskich cerkwi. Najczęściej przy świątyniach można chusty pożyczyć, ale zawsze można mieć swoją.

 

Nie ma znaczenia, ale pamiętaj, żeby nie wymieniać złotówek/dolarów/euro na gruzińskie lari w Polsce, w Gruzji jest dużo lepszy kurs. Pamiętaj również, że jak już bierzesz dolary, weź te nowsze – w Gruzji we większości kantorów nie wymienisz dolarów starszego wydania, niż rok 2011.

 

Ceny są porównywalne do Polski. Przelicznik wygląda następująco, 1 gel (gruzińskie lari) to 1,32 zł. Cena pamiątek wariują od jednego lari do kilkunastu. Butelkę dobrego wina kupimy jakoś za 15-20 lari i wyżej. Piwa/kawy w mieście napijemy się za 6-7 lari. W większości miejsc można płacić kartą, bankomaty są szeroko dostępne. Należy pamiętać, że w Gruzji nie akceptuje się innej waluty – płaci się tylko w lari (w gotówce) lub kartą.

 

W dużych miastach i miejscowościach płatność karta akceptuje większość obiektów gastronomicznych, noclegowych i handlowych. Kartą nie zapłacimy na bazarach spożywczych, na otwartych straganach z pamiątkami, w małych knajpach przy trasie, w górskich wioskach itd. Większość bankomatów w Gruzji akceptuje karty polskich banków, możliwe jest wypłacenie GEL (gruzińskich lari).

 

Pamiętaj, że w Gruzji jest inna flora bakteryjna i każdy żołądek reaguje na nią inaczej, więc weź ze sobą jakiś lek na ewentualne problemy żołądkowe. Jak zapomnisz, nie martw się, apteki są wszędzie, a większość leków w Gruzji kupujemy bez recepty. Aby uniknąć problemów na lotnisku, sprawdź czy w Twojej apteczce nie ma leków, zawierających kodeinę. Kodeina jest zaliczana w Gruzji do środków narkotycznych i jej wwóz do kraju, w dowolnej postaci, jest zakazany. Przyda się również krem przeciwsłoneczny, gdyż gruzińskie słońce czasem bywa za ostre, i nie tylko na plaży.

 

Od 5 lat obywatele krajów strefy Schengen mogą wjeżdżać do Gruzji mając przy sobie jedynie dowód osobisty, ważny przez co najmniej 6 mies. od daty przekroczenia granicy gruzińskiej. Pamiętaj, że w przypadku, gdy zapisujesz się na wycieczkę zawierającą zwiedzanie Armenii lub Azerbejdżanu, przylecieć trzeba na paszport, gdyż polskie dowody osobiste akceptuje tylko Gruzja, ale nie inne kaukaskie kraje.

 

Obywatele UE mogą wjeżdżać i przebywać w Gruzji i Armenii w celach turystycznych bez jakiejkolwiek wizy. Azerbejdżan natomiast wymaga wizy od obywateli UE, ale jej wyrobienie jest bardzo proste. Wniosek o azerską wizę składa się przez Internet (https://evisa.gov.az/), płaci się przelewem, elektroniczną wizę dostaje się na e-mail. Przy przekroczeniu granicy azerskiej należy mieć przy sobie paszport i wydrukowaną e-wizę. Koszt azerskiej wizy wynosi 24$.

 

Wizzair – budżetowe linie lotnicze Wizzair realizują loty do miasta Kutaisi z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Gdańska i Poznania. W sezonie letnim loty Warszawa – Kutaisi odbywają się codziennie. Wizzair lata również z Berlina do Kutaisi. Polskie Linie Lotnicze LOT – w sezonie letnim LOT lata z Warszawy do Tbilisi lata 5 razy w tygodniu. Wizz Air – https://wizzair.com/pl-pl#/ LOT – https://www.lot.com/pl/

info@vaimetravel.com

+995 558 206 038
+995 555 628 887

vaimetravel