O GRUZJI

SAKARTWELO (საქართველო)

Właśnie tak brzmi nazwa Gruzji w naszym języku ojczystym. Jak możemy najlepiej ją opisać? Przecież mamy mnóstwo rzeczy do powiedzenia – Gruzja to jedna z najstarszych cywilizacji świata – pierwsze królestwa gruzińskie, Kolchida i Iberia, powstały jeszcze w starożytności. Gruzja jest związana z grecką mitologią – właśnie tutaj przypłynęły legendarni Argonauci szukając Złotego Runa. Stąd pochodzą pierwsi Europejczycy – najstarsze szczątki w Europie znaleziono właśnie tu. W roku 2017 nasz kraj oficjalnie uznano za ojczyznę wina, i bardzo słusznie, przecież możemy się pochwalić ponad 8000-letnią tradycją robienia wina! Nie możemy zapomnieć o fakcie, że Gruzja stała się krajem chrześcijańskim jeszcze w IV wieku, przyjmując chrześcijaństwo, jako drugi kraj na świecie.

Kraj pięknych widoków

Gruzja jest krajem górzystym, na północy otoczona górami Wielkiego Kaukazu. Stosunkowo małą Gruzję cechuje różnorodność – zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Morza Czarnego, na południu są góry małego Kaukazu, a na wschodzie podziwiać można rozległe doliny i stepy.

KRAJ PYSZNEGO JEDZENIA

Łagodny i zróżnicowany klimat Gruzji zapewnia obfitość i różnorodność płodów rolnych oraz aromatycznych przypraw. Charakterystyczne składniki używane w naszej kuchni dodają jej niepowtarzalnego i wyjątkowego smaku.

UNIKATOWE WINO

Gruzja jest ojczyzną wina. Na tej ziemi nasi przodkowie zaczęli robić wino aż 8000 lat temu. Gruzińska metoda robienia wina, czyli wino w amforze “kwewri”, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gruzini do naszych czasów zachowali tę tradycję, a wino zrobione w tradycyjnych kwewri możemy znaleźć wszędzie.

BOGATE DZIEDZICTWO KULTUROWE

Gruzja jest krajem górzystym, na północy otoczona górami Wielkiego Kaukazu. Stosunkowo małą Gruzję cechuje różnorodnoGruzja przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku, w wyniku czego na terenie Gruzji można znaleźć mnóstwo zabytkowych obiektów sakralnych – niektóre z nich zostały wpisane na listę UNESCO. Ale cerkwie to nie jedyne, czym Gruzja może się pochwalić, znaleźć tutaj można również średniowieczne centra edukacji i kultury, akademie, obronne twierdze i zamki, skalne miasta oraz zabytki pochodzące jeszcze z czasów pogańskich.ść – zachodnią granicę wyznacza wybrzeże Morza Czarnego, na południu są góry małego Kaukazu, a na wschodzie podziwiać można rozległe doliny i stepy.

GOŚCINNI LUDZIE

O gruzińskiej gościnności krążą legendy. W Gruzji mówi się, że gość to dar od Boga. Gościnni, życzliwi ludzie czynią każdą podróż po Gruzji niepowtarzalnym przeżyciem.

A więc zapraszamy, przyjeżdżajcie i podziwiajcie te widoki, smakujcie gruzińską kuchnię, napijcie się wina a my, Gruzinki z krwi i kości, postaramy się, żebyście wspominali czas spędzony u nas z uśmiechem na twarzy!