AZERBEJDŻAN & ARMENIA

Termin
26.06-06.07.2024
Liczba dni
10 DNI/11 NOCY
Wolne miejsca
4
Cena
1095€

MAGICZNY KAUKAZ

Dla tych, co już zwiedzili Gruzję, czas najwyższy wyeksplorować resztę Kaukazu. Objazdówka po Azerbejdżanie i Armenii pozwoli poznać kaukaski region jeszcze lepiej, poznać nowe kultury, języki i oczywiście kuchnie. Zapraszamy za naszą autorską kaukaską wyprawę.

1

WYLOT, WARSZAWA – BAKU

26.06 – Wylot z Warszawy liniami lotniczymi LOT, do Baku.

2

BAKU CITY TOUR

27.06 – Zwiedzanie rozpoczniemy od przykładowo odrestaurowanego Icheri Sheher – Starego Miasta w Baku. Wąskie, kręte uliczki, minarety meczetów, sklepy z ręcznie tkanymi dywanami, klimatyczne restauracje – wszystko to nadaje Staremu Miastu specyficzny charakter, odmienny od reszty miasta. Przez wieki koncentrowało się tu praktycznie całe życie miejskie. Dopiero pod koniec XIX wieku zabudowa miasta wyszła poza mury obronne.
Zwiedzimy również  Wieżę Dziewiczą. Masywny budynek o niejasnej historii i niezwykłej konstrukcji od zawsze był symbolem Baku i tematem legend. Następnie odwiedzimy pałac Shirvan Shaha, w którym niegdyś rezydowali lokalni władcy. Ze wzgórza Dagustu Parku (Highland Park) zobaczymy panoramę amfiteatru miejskiego położonego w zatoce przy Alejach Neftchilar, czyli tzw. promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża.
Na koniec dnia przejdziemy przez oszałamiającą ulicę Nizami i zobaczymy Plac Fontann.
Powrót do hotelu, czas wolny, powitalna obiadokolacja w lokalnej restauracji.

3

BAKU – GOBUSTAN – ŚWIĄTYNIA OGNIA ATESHGAH – BAKU

28.06 – Śniadanie. Nasz następny przystanek to Gobustan – miejsce z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi dokumentującymi życie dawnych mieszkańców tych terenów. Rezerwat Gobustan znajduje się około 60 km na południowy zachód od Baku i znajduje się na skalistym obszarze o półpustynnym klimacie. Rezerwat znany z wielu petroglifów z epoki kamienia i później. Skały pokryte rysunkami stoją pośród chaosu kamieni i gór. Istnieje ponad 4000 rysunków naskalnych pozostawionych przez artystów z okresu neolitu.
W pobliżu rezerwatu znajduje się duża liczba Wulkanów Błotnych, a szacuje się, że ze wszystkich 700 istniejących na świecie, 300 znajduje się we wschodnim Azerbejdżanie. Są to rowy położone około 10 km na południe od obszaru petroglifów, z których wydobywa się bulgoczące błoto i gaz. W 2007 roku UNESCO ogłosiło obszar 5370 dunamów w rezerwacie jako miejsce światowego dziedzictwa. Zachwycająca podróż na wulkany błotne samochodami osobowymi (jeepami lub starymi radzieckimi samochodami, które tworzą niepowtarzalny klimat).
Dalej zwiedzamy Ateshgah – unikatowy zabytek, świątynię świętego ognia. Według legend opartych na perskich i indyjskich inskrypcjach, świątynia była używana jako miejsce kultu hinduistów i zaratusztrian. „Atash” to perskie słowo oznaczające ogień. Pięciokątny kompleks z dziedzińcem otoczonym celami dla mnichów i czterokolumnowym ołtarzem pośrodku został zbudowany w XVII i XVIII wieku. Powrót do Baku. Obiadokolacja, nocleg.

4

BAKU – KHINALIG TREKKING – GUBA

29.06 – Śniadanie w hotelu. Wyjazd w kierunku miasteczka Guba. Kontynuujemy naszą drogę coraz bardziej malowniczą drogą, dochodząc na wysokość ponad 2000 m n.p.m. do wioski Khinalig, cała wioska ze względu na jej unikatową ludność i tradycje, wpisana jest na listę UNESCO. Wieś zamieszkiwana od co najmniej 5000 lat, dzięki położeniu z dala od ważnych szlaków komunikacyjnych, zachowała swoją niepowtarzalną architekturę i charakter. Nawet miejscowa ludność wykazuje cechy fizyczne i tradycje, których nie widać u większości mieszkańców Azerbejdżanu. 

Z Khinalig rozpoczniemy trasę trekkingową Galakhudat. Ta trasa prowadząca do sąsiedniej wioski Galakhudat jest doskonałym wyborem dla krótkiego górskiego spaceru.. Ścieżki są wszędzie dobrze widoczne, a cały szlak jest oznakowany. Po nieco ponad 6 km dotrzemy do małej przełęczy, wtedy po lewej stronie pod stromymi klifami zobaczymy wioskę Galakhudat.

Trekking:
Odległość – 8,2 km
Przewyższenie – 370 m
Maks. wysokość – 2300 m
Min. wysokość – 2155 m
Czas trwania – ok. 3,5 godz
Stopień trudności – łatwy

Wyjazd na nocleg do miasteczka Guba, obiadokolacja, nocleg.

5

GUBA – BAKU

30.06 – Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Baku.

Przejedziemy przez Kirmizi Kasaba – małe miasteczko, uważane za jedyną osadę poza Izraelem, zamieszkane wyłącznie przez Żydów.

W drodze powrotnej do Baku odwiedzimy góry Candy Cane.

Góry Candy Cane w północno-zachodnim Azerbejdżanie, z ich uderzającymi formacjami skalnymi w czerwono-różowe i białe paski, powstały w wyniku geologicznej mieszanki warstw żelaza i sypkich łupków. Pomimo surrealistycznego piękna, obszar ten pozostaje w dużej mierze nieodkryty, oferując rozległe szlaki i wzory do odkrycia. W skałach można znaleźć skamieniałe pozostałości starożytnych kałamarnic, belemnitów. Uważa się, że to wyjątkowe zjawisko geologiczne występuje tylko w jednym miejscu na Ziemi: w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych.
przerwa na wizytę na słynnym bakijskim bazarze Yasil Bazar (Zielony Bazar), gdzie można zobaczyć i poczuć całą magię smaków i zapachów orientalnego rynku. Czas na zakupy.
Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Baku.

6

BAKU – MARAZA – SHAMAKHI – SZEKI

01.07 – Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do miejscowości Szeki. Po drodze zwiedzanie mauzoleum szacha Diri Baby w wiosce Maraza. Przejazd na zwiedzanie historycznego Meczetu Dżuma w miejscowości Szamachi. Zwiedzanie mauzoleum Jeddi Gumbaz – miejsce pochowku szyrwańskich szachów. 
Dojeżdżamy do Szeki, uroczego średniowiecznego miasteczka, które idealnie nadaje się na samodzielne odkrywanie lokalnej kultury; Szeki szczególnie znane z przepysznej baklawy, więc dla miłośników tego wschodniego przysmaku będzie to punkt doskonały. Nocleg i obiadokolacja w Szeki.

7

SZEKI – REGION KACHETI – TBILISI

02.07 – Śniadanie. Przejazd do uroczej kaukaskiej wioski Kisz, pierwotnej stolicy miejscowego chanatu z kamiennymi budynkami i brukowanymi uliczkami. Zobaczymy tu dobrze zachowany kościół albański z XII wieku. Obecnie kościół jest przebudowywany i przekształcany w muzeum. Szeki to miasto, które niegdyś kwitło na Jedwabnym szlaku, tego dowodem są karawanseraje, m.in. karawanseraje Ashaghi i Yukhary (XVIII w.), które swoją wielkością świadczą o rozwoju handlu w średniowieczu. Oba pochodzą z XVIII wieku. Ze względu na położenie miasta na głównym szlaku handlowym ze wschodu na zachód, karawanseraje były miejscem odpoczynku i handlu przejeżdżających z miasta kupców. Szczególne miejsce w Szeki zajmuje jednak majestatyczny Pałac Chanów Szeki, znajdujący się w twierdzy miejskiej, ze wspaniałymi malowidłami ściennymi i kolorowymi witrażami. Pałac Chanów Szekijskich jest rzadkim przykładem połączenia architektury ludowej (drzeworyt) z tradycjami orientalnej architektury pałacowej (lakiery i malowidła ścienne).
Wyjazd na granicę azersko-gruzińską, przekroczenie granicy. Dojazd do domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją z toastami i muzyką na żywo. Nocleg w Tbilisi.

8

TBILISI – HAGHPAT – JEZIORO SEVAN

03.07 – Po śniadaniu przejazd do Armenii. Na trasie zawitamy do klasztoru Haghpat (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd.
Następnie jedziemy nad jezioro Sewan, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.). Odpoczynek nad jeziorem. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

9

SEVAN – ECZMIADZYN – GARNI, GEGHARD – ERYWAŃ

04.07 – Śniadanie, wyjazd w kierunku stolicy.
Od rana zwiedzanie centrum religijne Armenii, znajdującą się w miasteczku Wagarszapat, najstarszą katedrę Eczmiadzyn (UNESCO).
W okolicach Erywania zwiedzamy dwa unikatowe zabytki: klasztor Geghard, część którego jest wykuta w skale, a sam kościół zadziwią płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami, oraz pogańską świątynię Garni. Jest to bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia, zbudowana w stylu klasycznym w I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Dzień zakończymy degustacją prawdziwego ormiańskiego koniaku w rozlewni Ararat. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

10

CHOR WIRAP, ERYWAŃ CITY TOUR

05.07 – Śniadanie. Od rana zwiedzanie monastyru monastyru Chor Wirap (VII w.), miejsce licznych pielgrzymek, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru, za szerzenie wiary chrześcijańskiej, w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel . Zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e, do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Erewańskie Kaskady liczą 572 schodów, na pomocą których można wejść na samą górę i nacieszyć się pięknem miasta. Na górę wjechać można również schodami ruchomymi, znajdującymi się wewnątrz budynku. Wnętrza Kaskad służą miejscem ekspozycji sztuki współczesnej, urzęduje tu Muzeum Sztuki Cafesjiana. Po zwiedzaniu centrum miasta udamy się do Muzeum Ludobójstwa, miejsca upamiętniającego ofiary rzezi Ormian na początku XX wieku. Pożegnalna obiadokolacją. Nocleg w Erywaniu.

11

TRANSFER NA LOTNISKO

06.07 – Śniadanie na wynos. Transfer na lotnisko, wylot.

CENA ZAWIERA

Noclegi w hotelach 3* w Tbilisi, Baku, Szeki, Erywaniu

Nocleg w agroturystyce w w Guba (pokoje z łazienkami), nad Sevanem

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje (w Gruzji jedna obiadokolacja z winem, w i Armenii Azerbejdżanie bez alkoholu, możliwe jest zamówienie na miejscu)

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Transport 4x4 w parku narodowym Gobustan (jeśli będzie taka potrzeba)

Degustację wina

Usługi polskojęzycznego przewodnika

Transport – komfortowy klimatyzowany minibus

CENA NIE ZAWIERA

Biletów lotniczych

Opłat za wizę do Azerbejdżanu (koszt ok. 20 eur)

Dodatkowych posiłków i nie zawartych w programie, napojów alkoholowych

Ubezpieczenia turystycznego

  • Termin wycieczki dostosowany jest do lotów linii LOT:
    – 26.06 – Warszawa – Baku
    – 06.07 – Erywań – Warszawa
  • Wymagane dokumenty: paszport, e-wiza azerska
    Wizę azerską można wyrobić samodzielnie na stronie: https://evisa.gov.az/en/
  • Stopień trudności: łatwy; trasa wycieczki: ok. 3000 km
  • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +18°C, w terenach nizinnych ok. +30-32°C
  • Waluta:

    • w Armenii – AMD (ormiańskie dramy), 1 PLN = 102 AMD, na miejscu można wymienić EUR, USD;
    • w Azerbejdżanie – AZN (azerskie manaty), 1 AZN = 2,33 PLN, na miejscu wymienić można EUR, USD oraz GEL, albo wypłacić AZN z bankomatu
  • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
  • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną (można też kupić na miejscu)
  • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem 

REZERWACJA

AZERBEJDŻAN & ARMENIA

Termin: 26.06-06.07.2024

DANE OSOBY REZERWUJĄCEJ
LICZBA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI
PREFERENCJE
OŚWIADCZENIA

* Przetwarzamy dane osobowe wyłącznie w celu przygotowania i zawarcia umowy o świadczenie usług turystycznych

*Po dokonaniu rezerwacji skontaktujemy się w ciągu 72h!