GRUZJA I AZERBEJDŻAN

Termin
27.08-05.09.2024
Liczba dni
10 DNI/9 NOCY
Wolne miejsca
11
Cena
985€

KRAJE GÓR, MORZA, WINA I PYSZNEJ KUCHNI

Dwa egzotyczne kraje Kaukazu mają sporo wspólnego, ale jeszcze więcej różnic - kulturowych, religijnych czy gastronomicznych. Nasza objazdówka pozwoli na bliższe poznanie skarbów Gruzji i Azerbejdżanu.

1

KUTAISI

Przylot do Kutaisi. Odbiór z lotniska, transfer do Tbilisi (ok. 4 godzin). Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.

2

TBILISI

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Tbilisi, na zwiedzanie stolicy: starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Dalej zwiedzanie miejscowości Mccheta (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym, nocleg w Tbilisi.

3

TBILISI – REGION KACHETI

Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Dzień zaczynamy od zwiedzania jednej z największych rozlewni wina w regionie, gdzie oprócz zwiedzania, spróbujemy lokalnych win i bimbru, a poza tym, będzie tu świetna okazja, aby zakupić alkohole w dobrej cenie, w firmowym sklepie rozlewni. Po pierwszym zapoznaniu się z winiarstwem w Gruzji, zwiedzamy przepięknie położony monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która rozpowszechniła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańską, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją.

4

SHEKI

Śniadanie. Przekroczenie granicy azerskiej. Przejazd do uroczej kaukaskiej wioski Kisz, pierwotnej stolicy miejscowego chanatu z kamiennymi budynkami i brukowanymi uliczkami. Zobaczymy tu dobrze zachowany kościół albański z XII wieku. Obecnie kościół jest przebudowywany i przekształcany w muzeum. Szeki to miasto, które niegdyś kwitło na Jedwabnym szlaku, tego dowodem są karawanseraje, m.in. karawanseraje Ashaghi i Yukhary (XVIII w.), które swoją wielkością świadczą o rozwoju handlu w średniowieczu. Oba pochodzą z XVIII wieku. Ze względu na położenie miasta na głównym szlaku handlowym ze wschodu na zachód, karawanseraje były miejscem odpoczynku i handlu przejeżdżających z miasta kupców. Szczególne miejsce w Szeki zajmuje jednak majestatyczny Pałac Chanów Szeki, znajdujący się w twierdzy miejskiej, ze wspaniałymi malowidłami ściennymi i kolorowymi witrażami. Pałac Chanów Szekijskich jest rzadkim przykładem połączenia architektury ludowej (drzeworyt) z tradycjami orientalnej architektury pałacowej (lakiery i malowidła ścienne). Nocleg i obiadokolacja w Szeki.

5

SHEKI – SHAMAKHI – MARAZA – BAKU

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd do stolicy kraju – Baku. Po drodze zwiedzanie mauzoleum szacha Diri Baby w wiosce Maraza. Przejazd na zwiedzanie historycznego Meczetu Dżuma w miejscowości Szamachi. Obiadokolacja, nocleg w Baku.

6

BAKU – GOBUSTAN – ŚWIĄTYNIA OGNIA ATESHGAH – BAKU

Śniadanie. Nasz następny przystanek to Gobustan – miejsce z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi dokumentującymi życie dawnych mieszkańców tych terenów. Rezerwat Gobustan znajduje się około 60 km na południowy zachód od Baku i znajduje się na skalistym obszarze o półpustynnym klimacie. Rezerwat znany z wielu petroglifów z epoki kamienia i później. Skały pokryte rysunkami stoją pośród chaosu kamieni i gór. Istnieje ponad 4000 rysunków naskalnych pozostawionych przez artystów z okresu neolitu. W pobliżu rezerwatu znajduje się duża liczba Wulkanów Błotnych, a szacuje się, że ze wszystkich 700 istniejących na świecie, 300 znajduje się we wschodnim Azerbejdżanie. Dalej zwiedzamy Ateshgah – unikatowy zabytek, świątynię świętego ognia. Według legend opartych na perskich i indyjskich inskrypcjach, świątynia była używana jako miejsce kultu hinduistów i zaratusztrian. „Atash” to perskie słowo oznaczające ogień. Pięciokątny kompleks z dziedzińcem otoczonym celami dla mnichów i czterokolumnowym ołtarzem pośrodku został zbudowany w XVII i XVIII wieku. Powrót do Baku. Obiadokolacja, nocleg.

 

7

BAKU CITY TOUR

Śniadanie. Zwiedzanie rozpoczniemy od Icheri Sheher – Starego Miasta w Baku. Wąskie, kręte uliczki, minarety meczetów, sklepy z ręcznie tkanymi dywanami, klimatyczne restauracje – wszystko to nadaje Staremu Miastu specyficzny charakter, odmienny od reszty miasta. Przez wieki koncentrowało się tu praktycznie całe życie miejskie. Dopiero pod koniec XIX wieku zabudowa miasta wyszła poza mury obronne. Zwiedzimy również Wieżę Dziewiczą. Masywny budynek o niejasnej historii i niezwykłej konstrukcji od zawsze był symbolem Baku i tematem legend. Następnie odwiedzimy pałac Shirvan Shaha, w którym niegdyś rezydowali lokalni władcy. Ze wzgórza Dagustu Parku (Highland Park) zobaczymy panoramę amfiteatru miejskiego położonego w zatoce przy Alejach Neftchilar, czyli tzw. promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Transfer na dworzec kolejowy, nocny przejazd do Tbilisi.

8

TBILISI – KAZBEGI – TBILISI

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

 

9

TBILISI – GORI – BATUMI

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wyruszamy w kierunku Gruzji Zachodniej. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Dojazd do Kutaisi, pożegnalna obiadokolacja, nocleg.

10

TRANSFER NA LOTNISKO

Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot.

CENA ZAWIERA

Noclegi w hotelach 3* w Tbilisi, Baku, Szeki, Kutaisi

Nocleg w agroturystyce w Telawi (pokoje z łazienkami)

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje (w Gruzji z winem, w Azerbejdżanie bez alkoholu, możliwe jest zamówienie na miejscu)

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Transport 4x4 w Kazbegi i parku narodowym Gobustan (jeśli będzie taka potrzeba)

Degustację wina

Usługi polskojęzycznego przewodnika

Transport – komfortowy klimatyzowany minibus

Bilety na nocny pociąg Tbilisi - Baku

CENA NIE ZAWIERA

Biletów lotniczych

Opłat za wizę do Azerbejdżanu (koszt ok. 20 eur)

Dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie

Ubezpieczenia turystycznego

 • Termin wycieczki dostosowany jest do lotów linii Wizzair: Warszawa – Kutaisi – Warszawa
 • Wymagane dokumenty: paszport, e-wiza azerska
  Wizę azerską można wyrobić samodzielnie na stronie: https://evisa.gov.az/en/
 • Stopień trudności: łatwy; trasa wycieczki: ok. 3000 km
 • Warunki pogodowe: w terenach górskich ok. +18°C, w terenach nizinnych ok. +30-32°C
 • Waluta:

  • w Gruzji – GEL (gruzińskie lari), 1 GEL = 1,32 PLN, na miejscu można wymienić EUR, USD, albo wypłacić GEL z bankomatu;
  • w Azerbejdżanie – AZN (azerskie manaty), 1 AZN = 2,33 PLN, na miejscu wymienić można EUR, USD oraz GEL, albo wypłacić AZN z bankomatu
 • Ubiór: lekki, wygodne obuwie do chodzenia po mieście, kurtka/bluza z długim rękawem, chusta (paniom zaleca się mieć przy sobie nakrycie głowy do odwiedzania świątyń)
 • Leki: zaleca się mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny oraz lek na ewentualne problemy żołądkowe ze względu na odmienną florę bakteryjną (można też kupić na miejscu)
 • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL w Gruzji, ok. 20 AZN w Azerbejdżanie)

REZERWACJA

GRUZJA I AZERBEJDŻAN

Termin: 27.08-05.09.2024

DANE OSOBY REZERWUJĄCEJ
LICZBA UCZESTNIKÓW WYCIECZKI
PREFERENCJE
OŚWIADCZENIA

* Przetwarzamy dane osobowe wyłącznie w celu przygotowania i zawarcia umowy o świadczenie usług turystycznych

*Po dokonaniu rezerwacji skontaktujemy się w ciągu 72h!